Rok Verstovšek Tanšek ponosen ob prevzemu medalj
VIDEO: Če nekaj veš, ni isto kot, če nekaj znaš
Slovenija | 15.12.2016, 09:41 Nataša Ličen
Utrinke iz letošnjega evropskega tekmovanja mladih v poklicnih spretnostih EuroSkills, ki se je od prvega do tretjega decembra odvijalo v Göteborgu na Švedskem, smo predstavili v Dijaški oddaji. S hudo konkurenco so se na omenjenem evropskem tekmovanju uspešno pomerili tudi naši tekmovalci.
Kamnosek Rok Verstovšek Tanšek iz Brežic je dosegel naslov evropskega podprvaka, trije so dosegli medalje odličnosti in tudi ostalim je šlo dobro od rok. Vendar so nagrade le tri in sposobnosti tekmovalcev zelo izenačene. Rok: »Dobil sem dve medalji, prvo za doseženo drugo mesto v kamnoseštvu in še medaljo za najboljšega tekmovalca iz svoje države. Na tekmovanju je treba delati na polno, nekaj padcev je bilo, toda treba je nadaljevati. Privaditi se je treba na opazovanje obiskovalcev, ki ves čas gledajo pod prste. Vse je bilo ročno delo, električnih naprav nismo smeli opravljati. Prihajam iz krajev, kjer kamnoseštvo ni poznano, morda bo zdaj, ha, ha. Že na samem tekmovanju sem dobil ponudbo za delo v Angliji.«
Kdo je Rok?
Mladi kamnosek Rok Verstovšek Tanšek iz Brežic je osvojil srebrno medaljo na mednarodnem tekmovanju v poklicnih spretnostih EuroSkills 2016 v na Švedskem. Rok je marca letos osvojil naziv državnega prvaka v poklicnih spretnostih v panogi kamnoseštva na t.i. Olimpijadi poklicev, ki poteka pod okriljem Sekcije cementninarjev, kamnosekov in teracerjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije in se tako uvrstil na evropsko prvenstvo.
Rok Verstovšek Tanšek prihaja iz vasi Piršenbreg blizu Brežic. Obiskoval je Gimnazijo Brežice in jo leta 2013 uspešno zaključil. Istega leta se je vpisal na Višjo strokovno šolo ŠC Srečka Kosovela Sežana, kjer je prvič v življenju prejel v roke kamnoseško orodje. V kamnoseških spretnostih, ki so eden od osnovnih predpogojev za uspešno oblikovanje v kamnu, je hitro napredoval. Že takoj na začetku študija se je izpostavila njegova karakterna lastnost, želja po preciznosti in inženirstvu.
Kljub relativni mladosti in neizkušenosti v obdelavi kamna, se je v drugem letniku študija pod mentorstvom Damjana Švare prijavil na slovenski predizbor v kamnoseških spretnostih za mlade, imenovanem SloveniaSkills. Predtekmovanje je potekalo v juniju 2015 na Festivalu kamna v Pliskovici na Krasu. Na tekmovanju se je pojavilo šest prijavljenih kandidatov, Rok je zasedel za novinca solidno tretje mesto in se uvrstil v finale SloveniaSkills.
Za redno in uspešno udeležbo naše države na omenjenem tekmovanju skrbi Center RS za poklicno izobraževanje. V zadnjih nekaj letih so uspeli razviti pestro mrežo sodelujočih, Višjih in Srednjih poklicnih šol, posameznih podjetnikov, mentorjev in mladih. Glavni koordinator mag. Miha Lovšin: »Na tekmovanjih smo prisotni že od samega začetka. Pred nekaj leti smo se soočili s precejšnjim dvigom kakovosti na samem tekmovališču, mi pa smo v pripravah ostajali na enaki ravni. Potem smo tudi mi vnesli spremembe in uspeli ostati konkurenčni. Opažamo pa, da se nivo tekmovanja še vedno dviguje.« Namen tekmovanja je spodbuditi mlade k poklicnemu izobraževanju in združiti potrebe na trgu dela po poklicnih kadrih ter vpeljati vanje mlade, ki so za to kar najbolje usposobljeni. »Povezovanje s trgom dela se je močno izboljšalo. Standardi tekmovalnih nalog se bližajo dejanskim nalogam v industriji. Način tekmovanja se spreminja, iz teamskega v bolj individualno.«
Katarina Smuk, aranžerka: »Tekmovanje je kar stresno, nisem pričakovala tolikšne množice ljudi. Ne veš, ali delaš prav ali ne, je sodnikom všeč, kar delaš, ali ne. V sedmih urah je težko postaviti izložbo, ki bi bila popolna. Za poklic aranžerke sem se odločila, ker z delom lahko pokažem svojo kreativnost. Tekmovanje se mi zdi zelo pomembno, pridobiš dragocene izkušnje in reference, ki pomagajo pri iskanju zaposlitve. Na žalost Euroskills pri nas premalo odmeva, mladi bi se morali bolj zavedati njegovega pomena in se potegovati za priložnost sodelovanja na njem.«
Nejc Zupančič, lesar stavbnega pohištva: »Rad delam, rad dobro delam in se trudim na svojem področju. Za lesarstvo sem se odločil, ker imamo v Sloveniji veliko lesa in je hvaležen ter zanimiv material za obdelavo, je tudi vse bolj iskan. Z delom sem bil na tekmovanju zelo zadovoljen. Izdelati sem moral zanimivejše okno, v baročnem stilu in zapletenejših oblik.«
Klemen Buh, lesar: »Na tekmovanju sem moral izdelati mizo, na voljo sem imel osemnajst ur. Veliko je bilo ročnega dela, zanimiva izkušnja. Treba je biti zbran, drugače gre hitro vse navzdol. Potrebujemo veliko spanja, da smo lahko pri nalogi stoodstotno. To delo me veseli, biti moram natančen in poklic priporočam mladim, ker bo v prihodnosti dovolj priložnosti za to delo.«
Rok Maržić, strežba: »Tekmovanje je eno najtežjih, kar jih poznam, gre za vrh Evrope, kjer so zbrani najboljši. Je zelo stresno, sodniki opazujejo detajle. Težko je biti zbran šest ur, biti pri tem nasmejan ter znati zabavati goste omizja. Tekmovanje mi zapušča dobre reference, naučil sem se zbranosti in obvladovanja stresa. Na Euroskillsu se kaže najvišji nivo strežbe, ki ga najdemo v najboljših restavracijah po svetu.«
Izidor Kržišnik, kuhar: »V tekmovalni kuhinji sem se dobro znašel. Kuhal sem že z vrhunskimi kuharji, nekaj izkušenj z vrhunsko kulinariko imam. Na tekmovanju smo morali pripraviti več barvne jedi, različnih struktur in priprav, postopkov. Paziti smo morali tudi na čim manjši odpadek, da nismo zavrgli sestavin.«
Katja Podjed, cvetličarka: »Za menoj je naporna, a odlična izkušnja. Nekatere naloge so zelo zahtevne, k sreči pa ne vse. Tehnike, ki jih uporabljam, poznam že iz šolskega izobraževanja. Floristika ima svojo modo, a so določena odstopanja. Vsak si izbere svoj stil, sama imam rada rahel stil, da se v šopku prepozna vsako cvetje. Cvetje ima močno sporočilnost.«
Tomaž Oder, slikopleskar: »Naloge so na tekmovanju kar težke, morda skoraj preveč za tri dni. Tapete se znova vračajo, modernejše in zahtevnejše, kot kombinacija v prostoru. Izkušnja tekmovanja mi pomeni veliko, dobil sem veliko poznanstev in vesel sem za to priložnost.«
Žan Črnivec in Klemen Pal, informatika: »Bilo je zelo naporno, toda iz te izkušnje sva se veliko naučila in upam, da bova pridobljeno znanje znala izrabiti za naprej. Konkurenca je zelo močna. Delala sva kot ekipa. Edini problem tekmovanja je prepoved uporabe interneta, vse moraš vedeti iz glave. V ekran računalnika sva gledala po dvanajst ur na dan, kar za glavo in oči ni najboljše, toda tako pač je. Ostajava v računalništvu in pri programiranju. Najpomembnejše je delo, če znamo, bomo dobili tudi službo.«
Damjan Švara, kamnoseški mentor: »Tekmovanje je zelo pomembno. Naš sistem izbora je takšen, da na državnih tekmovanjih izberemo najboljše, in te potem pošljemo v Evropo. Euroskills je zame nuja, tako vsaj vidimo, kje smo in koliko dosežemo. Izmenjujemo lahko tudi izkušnje v stroki, saj so na tekmovanju strokovnjaki svojega poklica.« In, zaupanje so naši tekmovalci tudi letos na Euroskillsu več kot opravičili, tega je seveda okronal srebrni Rok.
Darko Brišar, mentor v lesarstvu: »Tekmovanje je v zadnjih letih zelo napredovalo, posebej v tehničnem smislu, opažam visoko motiviranost igralcev. Tekmovalne naloge postajajo kompleksnejše in zahtevnejše. Opažam, da so predstavniki ostalih držav zelo dobro natrenirani, pozna se velik denarni vložek v priprave pri posameznih državah, ki so odraz njihovega gospodarskega stanja in moči. V Sloveniji jih skušamo v tem dohitevati in jih morda v posameznih panogah celo prehitevati. Moramo še naprej vlagati v razvoj tekmovanja in ostati na njem, da bomo lahko konkurenčni ostalim evropskim državam.«
»Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada/Evropskega sklada za regionalni razvoj/Kohezijskega sklada. Več o projektu na http://www.cpi.si/mednarodno-sodelovanje/ess-mizs/perspektiva-2014-2020.aspx«.