Imejmo skupna zadovoljstva, tako bo družina ostala skupaj
Slovenija | 09.12.2016, 10:27 Nataša Ličen
Marko Juhant, specialni pedagog, ki smo ga znova gostili v oddaji »Za življenje, za danes in jutri«, je opozoril pred pretiravanjem tudi na vzgojnem področju. Številčno smo Slovenci majhni, ne kulturno, številčno, kar nas ob odločanjih, kako naprej in kam, pogosto zanese predaleč. Ravnotežje mora biti povsod, tudi pri izobraževanju za poklice in ostale dejavnosti. Naša težava je obvarovanje, Bog ne daj, da bi moral kdo resnično delati in bi s tem dobil realno izkušnjo dela v proizvodnjah ali v ostalih delovnih procesih.
Pri osemnajstih letih se prava preizkušnja vzgoje šele dobro začenja
»Osemnajstletnike čaka prva prava preizkušnja in mejnik v življenju, izpit za avto. S svojim ravnanjem takrat postanejo odgovorni za svoje in tuja življenja. Pri teh letih imajo vrstniki veliko večji vpliv od staršev. To je idealni čas, da jih občasno pošljemo od doma. Mladi pri osemnajstih mislijo, da vedo in znajo vse. Nad opozorila, priporočila in nasvete staršev običajno zamahnejo z roko. Če se resnično osamosvojijo, spoznajo, da življenje na svojem sploh ni tako lahko.«
Imamo privzgojen strah do napak
»Pri nas se pričakuje, da bomo vsako stvar že prvič naredili odlično. Prvič zagotovo ne bo tako dobro. Bo pa bolje naslednjič in še bolje tretjič, desetič. Tudi naše delo je v procesu, razvoju. Kaj lahko naredimo starši, ja, otroke spodbudimo, jim recimo: »Naredi. Daj poizkusi« S tem dobijo potrditev, da verjamemo vanje.«
Potrošništvo je napolnilo naš svet z darili
»Darilo je izraz naklonjenosti. V času praznikov smo se tudi Slovenci pripravljeni nekoliko bolj odpreti drugemu. Drobna darila, ki veliko pomenijo, so tista, ko sami kaj pripravimo, izdelamo, spečemo in podobno. To so, po mojem mnenju najboljša darila, posebej, če obdarjeni ob tem doživi nekaj, kar do sedaj ni poznal, če dobi novo izkušnjo. Lepo darilo je, če otrok z babico speče sladka darila za vso družino. To je zelo močna izkušnja za otroka, ki nič nima, a lahko veliko da. Če imamo dovolj pod palcem, nas lahko hitro odnese v draga darila brez osebne note.«
Praznike napolnimo s čustvi, odnosi, zato tudi so prazni-ki
»Pristnih odnosov je bistveno manj, kot bi jih lahko bilo. Ker se danes vse dogaja na odru, vsem na očeh. Vsak se vtakne v drugega. Naredimo v času praznikov čim več stvari skupaj. Imejmo skupna zadovoljstva, tisto, kar nas povezuje in veseli. Tako družina ostane povezana.«
Več si lahko o delu Marka Juhanta pogledate na spletu cmrl.si.