Jože BartoljJože Bartolj
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Šterbenc: Dogovor med Rusijo in Turčijo o miru v Siriji dosežen prehitro

Svet | 30.12.2016, 10:43

„Ne moremo biti preveliki optimisti glede tega dogovora, saj je bil dosežen vse prehitro in vsebuje pomembne pomanjkljivosti,“ je po dogovoru o prekinitvi ognja v Siriji dejal politični analitik in dober poznavalec tamkajšnjih razmer dr. Primož Šterbenc.

Dogovor o prekinitvi ognja, ki sta ga pomagali oblikovati Rusija in Turčija, podpisali pa sirski režim in uporniki, sicer ne velja za teroristične skupine, kot je Islamska država. Šterbenc tako ni prepričan, da bo dogovor pripeljal do konca že več kot pet let trajajoče „destruktivne vojne v Siriji“.

Med prvimi pomanjkljivostmi dogovora Šterbenc vidi to, da sta ga sklenili zgolj Rusija in Turčija. Meni, da bi v primeru resnične namere o miru v Siriji, morale biti v dogovor vpletene tudi druge države. „Mislim tudi Iran, ki sicer je del skupine, ki se dogovarja o političnem dogovoru. Predvsem pa manjka Saudska Arabija, najpomembnejša podpornica poglavitnih uporniških skupin in pa nenazadnje ZDA, ne glede na to kakšno politiko vodijo, so tako pomembna sila, da bi morali biti poleg.“

Šterbenc še poudarja, da gre po dogovoru med Rusijo in Turčija za neuravnotežen dogovor, ker Turčija ni dovolj močan akter v tem dvojcu. „Rusija ima v sedanjem trenutku tako pomembno dominantno vlogo nad Turčijo v Siriji, da si Turčija ne more privoščiti, da bi uveljavila enakovredne interese uporniških skupin. Turški predsednik Erdogan, katerega vojska deluje v Siriji, je tako zelo odvisen od ruske politike, predvsem od tega ali ga bodo ruska letala napadala ali ne, da ne more zares kredibilno nastopati kot enakovreden partner Rusiji.“

Tretja pomanjkljivost, ki je najbolj pomembna v smislu operativne narave, pa je po besedah sogovornika v tem, da Turčija ne more nastopati kot kredibilen predstavnik večjega dela uporniških skupin v Siriji.

Prekinitev ognja so sicer pozdravili tudi v ZDA, ki sicer v pogajanjih niso sodelovale. Turški predsednik Erdogan jo je označil za zgodovinsko priložnost za končanje skoraj šest let trajajočega sirskega konflikta, a Šterbenc v uspeh dogovora ne verjame.

Svet, Cerkev po svetu
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...