Parlament v Londonu
Barbutovski: Otoka ne smemo kaznovati, ker si je dovolil izstopiti iz povezave
Svet | 31.12.2016, 09:15
Evropsko unijo je v letu, ki se poslavlja, presenetila odločitev prebivalcev Velike Britanije, ki so na junijskem referendumu podprli izstop iz Evropske unije. Država postopka še ni začela, premierka Theresa May načrtuje, da bo to storila do konca marca. Pogajanja z Brusljem bodo predvidoma trajala dve leti.
Mayeva, ki je vodenje vlade v Londonu prevzela poleti po odstopu Davida Camerona, je v božični poslanici poudarila, da mora Otok, ki je po glasovanju za brexit močno razdeljen, stopiti skupaj in si po odhodu iz povezave ustvariti novo vlogo v svetu. "Gre za precedenčni primer izstopa države iz Evropske unije, kar za sabo potegne posledice, ki se jih dnevno ne zavedamo," je v pogovoru za naš radio menil poznavalec Evropske unije Dragan Barbutovski. Kot je pojasnil, ne gre le za to, da si en dan član nekega kluba in da drugi dan vanj nimaš več vstopa. "Prepletene imamo zakonodajo, gospodarstvo in povsem življenjske vezi."
Po njegovih besedah se prav nihče ni zavedal kompleksnosti problema, ne zagovorniki ne nasprotniki brexita niso ponudili dolgoročnih rešitev. "Kaj je pokazal rezultat? Pokazal je nestrinjanje ljudi z delovanjem Evropske unije danes." Barbutovski je ob tem kritičen do odzivov Bruslja. "Kaznovanje Velike Britanije, ker si je dovolila izstop iz Evropske unije, ni primeren odziv. Moramo biti konstruktivni. Konec koncev bomo še naprej partnerji. Velika Britanija se ne seli, ne bo odtavala proti ZDA."