V Mariboru zaradi kadrovskih težav prekinjajo obsevanja
Slovenija | 28.12.2016, 15:26
Oddelek za onkologijo mariborskega kliničnega centra je odprt dobro leto dni. Tamkajšnja enota za radioterapijo je z delom v omejenem obsegu začela šele pred dobrim mesecem dni in takrat dogovorila za sodelovanje z ljubljanskim onkološkim inštitutom. A kadrovske težave so tako velike, da tam ne bodo več obsevali novih bolnikov. Zdravniki iz prestolnice, ki so prišli na pomoč, bodo le dokončali že začeto delo.
V mariborskem kliničnem centru imajo trenutno zaposleno samo eno specialistko radioterapije, ki je pred dvema tednoma odšla v daljši bolniški stalež. Z novimi razmerami so seznanili ljubljanski onkološki inštitut in se hkrati dogovorili, da bo ta zagotovil pomoč svojih specialistov za dokončanje že začetih postopkov zdravljenja. Novi bolniki bodo do nadaljnjega obravnavani v prestolnici - tako kot v preteklosti.
Mariborski klinični center je že v začetku leta objavil mednarodni razpis za zdravnike specialiste radioterapije, a se nanj ni prijavil nihče. Poleti je navezal stike z upokojenimi zdravniki ljubljanskega onkološkega inštituta, a se niso odločil za nadaljnje dejavno delo. Jeseni je vzpostavil stike s specialistko iz Srbije, ki ni dobila dovoljenja za delo v Sloveniji iz zdravstvenih razlogov. Tako je v mariborskem kliničnem centru trenutno pet specializantov, ki bodo izobraževanje končali šele leta 2019, čeprav je štajerska bolnišnica takšne potrebe javljala že od leta 2010, ko je bil oddelek za onkologijo šele v izgradnji. Specializacije bodo zaradi porodniških dopustov treh zdravnic končane pozneje, kot je bilo načrtovano.
V mariborskem kliničnem centru se trenutno dogovarjajo s specialisti iz Hrvaške za redno zaposlitev in za dodatno pomoč po podjemnih pogodbah. Kot pojasnjujejo, bodo z uvajanjem in širjenjem dejavnosti radioterapije nadaljevali, če jim bo uspelo redno zaposliti zdravnika specialista. Ob tem dodajajo, da bodo še potrebovali pomoč Ljubljane. Navedbe, da je za prekinitev sodelovanja z onkološkim inštitutom kriva slaba organizacija dela, zavračajo. Prav tako zavračajo namigovanja, da je varnost njihovih pacientov ogrožena in da bi zaradi trenutnih razmer lahko prišlo do nepravilne obravnave.