Policija
Kako se izogniti tatvinam, ropom in vlomom v času praznikov?
Slovenija | 28.12.2016, 12:55
Policisti vsako leto med božično-novoletnimi prazniki obravnavajo več premoženjskih kaznivih dejanj, predvsem tatvin, ropov in vlomov. Da daril in ostalih vrednih predmetov ne dobijo v roke nepridipravi, policisti svetujejo preventivno in samozaščitno obnašanje. Kaj to pomeni?
Policisti opozarjajo, da so odlične priložnosti za tatove in roparje gneče v nakupovalnih središčih, ko imamo običajno pri sebi tudi večje količine gotovine. Previdnost ni odveč niti na javnih zbiranjih na prostem, v javnih prevoznih sredstvih, na sejmih, zabavah ali ostalih krajih, kjer je ob božično-novoletnih praznikih veliko ljudi. Takrat moramo biti pozorni na osebne stvari. "Ko se gibamo v množici ljudi, imejmo zapete žepe, torbic ne nosimo s sabo, če jih ne potrebujemo, če torbico imamo, naj bo zaprta in pritrjena ob telesu. Ne držimo je v roki, da bi jo lahko kdo iztrgal ali odprl," svetuje Dejan Garbajs z generalne policijske uprave.
V večernem in nočnem času se je dobro izogibati temačnim in praznim ulicam, prav tako ni pametno javno razkazovati denarja. "Če parkiramo vozilo na parkirišču, poskušamo iz njega odstraniti vse predmete na vidnih mestih, ki bi lahko bili povod za vlom v vozilo," dodaja Garbajs.
Poskrbeti moramo tudi za varnost nepremičnin, še posebej takrat, ko nas ni doma. "Ne smemo kazati jasnih znakov, da sta naše stanovanje oziroma naša hiša prazna." Ustvariti je torej treba občutek, da je vseskozi nekdo prisoten. Sporočil o dalj časa trajajoči odsotnosti ni priporočljivo puščati, dobro je tudi, da nekdo redno prazni naš nabiralnik. V stanovanje ali hišo naj ne bi spuščali prodajalce od vrat do vrat oziroma ljudi, ki jih ne poznamo.
Če kakorkoli postanemo žrtev ropa, se ne spuščajmo v spor z napadalcem, saj je pred obvarovanjem materialnega premoženja treba poskrbeti, da se nam nič ne zgodi. Pozornost ostalih ljudi naj bi pritegnilo glasno kričanje na pomoč, lahko pripomore tudi k prijetju storilca.
Omeniti velja tudi pazljivost pri uporabi bankomatov, saj so pogoste tudi zlorabe negotovinskih plačilnih sredstev. Policisti svetujejo upoštevanje osnovnih pravil za varno poslovanje s karticami: pozorni moramo biti na sumljive osebe v bližini, pred uporabo pregledati bankomat, prekriti vtipkano številko PIN, uporabljati SMS-obveščanje o opravljenih transakcijah, pazljivo opraviti celoten dvig gotovine in to nemudoma pospraviti.