Sveti Štefan, prosi tudi za vse Slovence pri Bogu
Slovenija | 26.12.2016, 13:32
Dogodki, ki so botrovali današnjemu - prazniku dnevu samostojnosti in enotnosti - so bili tesno povezani s praznovanjem adventa in božiča. Tudi rojstvo nove države, ki je bilo sad plebiscitarne odločitve, je bilo prepleteno s krščanskim upanjem. Zato ta praznik med kristjani spremlja zahvala Bogu za domovino in prošnja, da je ne bi izgubili. Po državi ej bilo danes več bogoslužij za domovino.
Maša za domovino v ljubljanski stolnici je že tradicionalno povezana z državno proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Tako so se minuli petek pred prireditvijo v Cankarjevem domu v svetišču poleg vernikov zbrali predstavniki političnega življenja, vojske in diplomatskega zbora. Nadškofu Stanetu Zoretu se je pri oltarju pridružil apostolski nuncij nadškof Julijusz Janusz, trije škofje in več duhovnikov. Nadškof Zore je dejal, naj bo maša izraz hvaležnosti za samostojno Slovenijo in za vse, ki so jo omogočili z dejanji v preteklosti, s pritrditvijo na plebiscitu in izpeljavo odločitve za samostojnost. Poudaril je, da so domovina ljudje. Nekaj kar utripa, kar raste, kar hrepeni. Na ta način domovina postane naša, postane moja, je dejal nadškof Zore. Spomnil je na dediščino, ki je del naše domovine, na rodove, ki so jo zaznamovali tudi s vojo vernostjo, ki nam je dala prostor med drugimi narodi in nas vse do danes ohranila kot Slovence. „Upam, da bomo to dediščino znali obogatiti“, je dejal nadškof Zore in dodal: „Samostojnost naše domovine je dobrina, ki jo je bilo težko doseči, še težje pa jo bo obdržati. Ali bomo mogli obdržati in razvijati samostojno in neodvisno domovino, če se ne bomo vsi, na vseh ravneh, odločili, da bomo začeli živeti in delati za skupno dobro.“
V murskosoboški stolni cerkvi je mašo za domovino daroval tamkajšnji škof Peter Štumpf. V pridigi je spomnil, da nas god. sv. Štefana, diakona in mučenca, spregovori o dveh žalostnih tragedijah. O izdajstvu rojakov zaradi vere in o mučeništvu zaradi vere. Diakon Štefan je moral umreti po zločinskih rokah svojih rojakov, ki so sovražili in Jezusa in tudi Štefana, ker je veroval v Jezusa. „Štefanova veličina se pokaže v tem, da zaradi tega on ni sovražil sovražnikov oziroma rojakov. Za njih je celo molil k Jezusu, naj jim ne prišteje tega greha. Štefan je svoje domoljubje ohranil do konca in jo odnesel s seboj v nebesa. Vera v Jezusa je Štefanu pomagala, da je s svojo mučeniško smrtjo meje domovine združil z večno domovino v nebesih.“
Zatem je spomnil na svoj nedavni obisk v Argentini. „Slovenstvo v Argentini pomeni privilegiran status, saj so Slovenci v Argentino prenesli najboljše, kar ima Slovenija: vero, poštenost, delavnost, intelektualno kakovost, pripadnost slovenstvu in argentinstvu ter mnoge kulturne dobrine. V Argentini sem srečal domotožje po Sloveniji tudi pri tistih Slovencih, ki niso bili rojeni v Sloveniji. Kako so lahko dedje in očetje prenesli to domotožje na otroke in vnuke? To je skrivnost najbolj žlahtnih kotičkov slovenske duše.“ Poudaril je še, da je biti Slovenec volja Boga. Po njegovem ne moremo živeti svoje vere, ne da bi bili Slovenci, ne moremo ostati zvesti domovini, narodu in cerkvi, ne da bi bili Slovenci, prav tako ne moremo biti Evropejci, ne da bi bili Slovenci. „Sveti diakon in mučenec Štefan, prosi tudi za vse Slovence pri Bogu, da bi živeli kot Slovenci, umrli kot Slovenci da bi prišli v nebesa kot Slovenci,“ je sklenil murskosoboški škof.
Tradicionalna slovesnost pri Sv. Jakobu
Omenimo še eno današnjo sveto mašo za domovino, ki bo ob 18. uri na sv. Jakobu nad Medvodami. Na tem hribu s cerkvico so se na dan plebiscita zvečer zbrali slovenski pomladniki. V spomin na nepozabno doživetje in ob novem državnem prazniku so se organizatorji odločili, da to postane tradicija. Nocoj bo maševal nadškof Alojz Uran. Sledil bo kulturni program, ki ga bodo oblikovali moški pevski zbor župnije Preska in recitatorja škofijske klasične gimnazije; slavnostni govornik bo Hubert Požarnik. Dogodka se bo udeležil tudi evropski poslanec iz Slovenije, Lojze Peterle. Slednji je na vprašanje o tem, kako samostojni in enotni smo po 26 letih za naš radio povedal: „Samostojni smo še, enotni pa smo manj, kot smo bili takrat. To me skrbi. Mene različnost veseli, to nas tudi bogati. Kadar pa gre različnost v polarizacijo, ko podira mostove, kadar do drugačnega ni pravega spoštovanja, takrat pa so lahko ogrožene pridobitve, ki smo jih dosegli z enotnim duhom. Upam, da je to prehoden pojav in da bo v Sloveniji spet prišlo do takega ozračje in volje, da bomo premaknili slovenski voz naprej, na višjo kakovostno raven.“
Za to priložnost se na sv. Jakobu zberejo številni domoljubi iz Slovenije, zamejstva in izseljenstva.