Nadškof Zore daroval mašo za domovino
| 23.12.2016, 19:17
Zaznamujemo 26. obletnico plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Ob tej priložnosti je bila pozno popoldne v ljubljanski stolnici sveta maša, na katero so prišli tudi nekateri predstavniki oblasti. Daroval jo je nadškof Stanislav Zore, ki je izpostavil, da je samostojnost dobrina, ki jo je bilo težko doseči, še težje pa jo bo obdržati. Boga je prosil, naj nakloni državi ponosne, odgovorne in zveste politike in državljane. Vsem zaslužnim pa se je zahvalil za njihov prispevek k snovanju države.
„Kakor je Bog faraonu poslal Mojzesa, ki je v Božjem imenu izpeljal ljudstvo iz Egipta, tako je tudi našemu narodu poslal može in žene, ki so spoznali, da se je čas dopolnil, in se pogumno in odločno podali na pot naše samostojnosti in neodvisnosti. Zato se zahvaljujemo vsem tem ljudem, ki se niso bali. Številni so dobro znani... poznamo imena, obraze in tudi dejanja, s katerimi so zaslužni za našo samostojnost. Nekateri so v večnosti, te izročamo usmiljenju in dobroti Nebeškega Očeta. Zahvaliti se moramo tudi neznanim, o katerih zgodovina ne bo pisala knjig in opevala njihovih dejanj. Vsem tistim, ki so 23. decembra 1990 na glasovnici obkrožili za. Za samostojnost, za neodvisnost, za državo Slovenijo. Vsak izmed njih je zaslužen, da danes živimo v svoji državi, čeprav z njo nismo vedno zadovoljni. Glede tega smo žrtve spomina. Žal naš spomin ne seže dlje kot do zadnje plače. Če bi bil boljši, bi bilo naše nezadovoljstvo manjše, predvsem pa ne bi nasedali nostalgikom, ki imajo pri hvalospevih o preteklosti svoje račune.“
Po besedah nadškofa je prav, da se vprašamo tudi, kaj domovina je. Po njegovem ne gre le za geografski prostor, ampak domovino zaznamujejo predvsem ljudje. "Najprej pa so domovina ljudje, ki iz zemljepisnih pojmov oblikujejo vasi in mesta ter v teh vaseh in mestih gradijo svoje domove. Na ta način domovina postaja nekaj živega. Nekaj kar utripa, kar raste, kar hrepeni. Na ta način domovina postane naša, postane moja," je izpostavil nadškof. Domovina po njegovem tudi nosi znamenja naše ustvarjalnosti in podjetnosti, znamenja rodov pred nami in znamenja vere, ki nam je dala prostor med drugimi narodi in nas vse do danes ohranila kot Slovence. "Upam, da bomo to dediščino znali obogatiti. Gorje nam, če jo bomo razvrednotili ali jo uničili," je opozoril Zore. Svoj nagovor je nadškof Zore sklenil z besedami: „Bog blagoslovi Slovenijo.“