Vlada in sindikati javnega sektorja po devetih mesecih le na skupnem bregu
Slovenija | 16.12.2016, 18:12
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so parafirali dogovor o postopni odpravi varčevalnih ukrepov. Skupni jezik so po devetih mesecih od začetka pogajanj le našli sinoči. Obe strani sta zadovoljni, opozarjata, da bodo predvidena povečana sredstva v večji meri namenjena tistim, ki živijo najtežje. Tudi obseg javnih financ naj bi ostal v vzdržnih okvirih. Sindikati javnega sektorja bodo zdaj na svojih organih odločali o podpisu, ki naj bi sledil sredi prihodnjega tedna.
Da dogovor ostaja v finančnih gabaritih s še obvladljivimi finančnimi posledicami in obenem pomeni, da je ohranjen socialni dialog, veseli ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja. Zadovoljen je tudi zato, ker so povečana sredstva v večji meri namenjena tistim, ki so v nižjih plačnih skupinah in živijo najtežje, ter zato, ker gre po drugi strani del sredstev za odpravo plačnih anomalij, ki predstavljajo trenja v plačnem sistemu. Po besedah ministrice za finance Mateje Vraničar Erman so z dogovorom vsi skupaj pokazali, da so sposobni v danih javno-finančnih okvirih poiskati ustrezne kompromisne rešitve, ki po eni strani pomenijo do določene mere izboljšanje položaja posameznih uslužbencev, po drugi strani ohranjajo obseg javnih financ v vzdržnih okvirih. Vodji obeh sindikalnih pogajalskih skupin Jakob Počivavšek in Branimir Štrukelj sta opozorila, da zdaj prihaja zahtevno delo pri odpravi anomalij.
Kakšna je vsebina dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja?
Dogovor odpravo varčevalnih ukrepov postavlja v prihodnji dve leti. Za leto 2017 so predvideni premiki pri regresu in premijah kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja ter tudi odpravljanje plačnih anomalij. V letu 2018 ostajajo omejitve še pri delovni uspešnosti in napredovanjih, za katere je predviden zamik izplačil na december.
Prihodnje leto bodo zaposleni do vključno 16. plačnega razreda dobili regres v višini tisoč evrov. Zaposleni od 17. do 40. plačnega razreda bodo dobili regres v višini minimalne plače, to je 790,73 evra, zaposlenim od 41. do 50. plačnega razreda bo pripadlo 600 evrov, tistim, v višjih plačnih razredih, sto evrov manj. Premije kolektivnega dopolnilnega pokojninskega zavarovanja se bodo prihodnje leto izplačevale v višini 30 odstotkov za javne uslužbence, mlajše od 50 let. Za starejše je od 1. marca dalje predviden višji delež: za tiste, ki so stari od 50 do 55 let, v višini 50 odstotkov zneska polne premije, za starejše od 55 let v višini 80 odstotkov.
Vladna in sindikalna pogajalska stran sta prav tako dorekli roke za odpravo plačnih anomalij. Do 1. maja naj bi se dogovorili o novih uvrstitvah zdaj neustrezno vrednotenih delovnih mest. Pri slabše plačanih bodo anomalije odpravljene z julijem, pri vseh ostalih v višjih plačnih razredih z oktobrom.
V prihodnjem letu dogovor v finančnem smislu pri regresu pomeni dodatnih 12,4 milijona evrov, pri premijah 17,2 milijona evrov, sredstva za odpravo anomalij so ocenjena na 26,4 milijona evrov. Skupni učinek na javnofinančne izdatke v letu 2017 naj bi tako predvidoma znašal 56 milijonov evrov.