Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Starejši (foto: Klemen Medved)
Starejši

Poslanci različno ocenjujejo demografsko politiko v Sloveniji

Slovenija | 07.12.2016, 13:48

V Sloveniji se bo v prihodnjih desetih letih število državljanov, ki so starejši od 60 let, povečalo za kar 100.000. Na to je včeraj v državnem zboru opozorila poslanka N.Si Iva Dimic. Razpravo o negativnih demografskih trendih, s katerimi se sooča naša država, so zahtevali v njeni stranki in v SDS. Predlagali so tudi sprejetje priporočila, po katerem bi vlada med drugim do prihodnjega poletja pripravila strategijo dolgožive družbe, a ta že v parlamentarnem odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide ni prejel podpore. Opozicija je na izredni seji izrekla precej kritik, koalicija je očitke o neodzivnosti zavračala in napovedala nadaljnje korake.

Dimičeva je spomnila, kako je Evropska komisija ugotovila, da so med članicami Evropske unije socialno-ekonomske politike na dolgi rok najbolj nevzdržne prav v Sloveniji. Če ne bo sprememb, se bo naša država vse bolj zadolževala in bo v vse težjem položaju. "Vemo, da v Sloveniji že danes obstajajo velike težave v delovanju pokojninskega, zdravstvenega in socialnega varstva ter so naša realnost."

Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Peter Pogačar je pojasnil, da je že pripravljen dokument, ki bo podlaga za pripravo celovitega odziva vlade na demografske spremembe, teče tudi javna razprava o pokojninskem sistemu, prav tako je pripravljen dokument o starejših in trgu dela s predlogi ukrepov. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat je poudarila, da je predvideno vlaganje v preventivo skozi vsa življenjska obdobja.

V SMC so zavrnili trditev, da se vlada ne odziva na demografske trende, med drugim so, tako kot Pogačar, opozorili na nabor ukrepov za starejše na trgu dela, ki jih je pripravila. V SD so v odzivu na očitek, da vlada ne dela nič za zvišanje rodnosti, omenili padanje brezposelnosti in ukinjeno zaznambo na nepremičnino za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka. V DeSUS so se pohvalili z belo knjigo o pokojninskem sistemu.

A po ocenil Jerneja Vrtovca iz N.Si že nedavno sprejeta proračuna za prihodnji dve leti jasno kažeta, da vlada Mira Cerarja ni pripravljena spremeniti načina delovanja. "Prihodnji dve leti bosta za Slovenijo, kot kaže, čas izgubljenih priložnosti. Zato je na mestu razmislek, ali ne bi bilo smiselno zamenjati selektorja in ključnih igralcev na igralnem polju," je poudaril. "Rešitve so v spremenjeni družinski politiki, v politiki, ki bi dvignila rodnost, v zajezitvi tako imenovanega bega možganov, to je tistih mladih, ki odhajajo v tujino, v dvigu števila delavno aktivnih ter v pritegnitvi izobraženih in delovno aktivnih v Sloveniji," je prepričana poslanka SDS Suzana Lep Šimenko. Da razpravljati o demografiji v zdajšnjih razmerah pomeni mlatenje prazne slame, so menili v ZL. Po njihovem je treba pred večjo rodnostjo poskrbeti, da ne bo revščine. "Demografska politika v Sloveniji je zelo pereč problem, ki ga moramo jemati zelo resno. Tega bi se morali vsi zavedati, ne samo, da trosimo populistične floskule, kajti populizem in demagogija na tem področju sta nas že preveč stala," je na to odgovoril Vrtovec.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...