Narašča revščina med zaposlenimi
Slovenija | 06.12.2016, 15:27 Petra Stopar
Na Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje revščine ne zaznavajo le pri brezposelnih, temveč tudi pri ljudeh z zaposlitvijo. Ti so vse bolj odvisni od socialne podpore. Zveza je v zadnjih dveh letih in pol oskrbela več kot 4000 družin ali 20.000 posameznikov, njen najbolj prepoznavni program pa je Botrstvo.
Medtem ko se revščina brezposelnih staršev po besedah predsednice Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Anite Ogulin poglablja, opažajo, »da je revščine vse več med zaposlenimi, med tistimi, ki imajo trajno zaposlitev, a najnižje osebne prejemke, med prekarnimi delavci, med delavci, ki imajo skrajšani delavni čas in seveda med tistimi obrtniki, ki jih je zajela tako plačilna nedisciplina kot tudi minimalno delo, ki ga lahko po uradni poti dobijo in seveda ne zmorejo prispevkov«.
V sklopu zveze delujeta projekta Volja vselej najde pot in Botrstvo. Prvi je projekt, preko katerega družine oskrbujejo ne le s finančno in materialno, ampak tudi s psihosocialno pomočjo. Botrstvo pa po besedah njegove pobudnice Milene Štular še vedno raste: »V projekt je vključenih 4800 otrok in 4100 botrov, nekateri so botri več otrokom. Od leta 2010 do konca letošnjega novembra smo v okviru projekta razdelili 7,8 milijona evrov. Denar je namenjen predvsem izvenšolskim dejavnostim, razvoju talentov, vendar žal mnogokrat tudi hrani in šolskim potrebščinam.« Trenutno na svojega botra čaka še 150 otrok. Letos so vzpostavili tudi sklad za pomoč dijakom, v sklopu Botrstva pa deluje tudi brezplačna pravna pomoč.
Sicer pa program botrstva izvajata tudi Slovenska Karitas in Misijonsko središče Slovenije. Koliko dobrega prinese Botrstvo za Etiopijo, je našima sodelavcema na poti po tej afriški državi pokazal misijonar Jože Andolšek, ki se je z njima odpravil k družinam in otrokom, ki so deležni pomoči iz tega programa, predvsem pa deležni šolanja in izobrazbe, ter rešeni pasti ulice. Več o tem pa na tej povezavi.