Zdravniki
So po sporazumu med vlado in sindikatom Fides nastopile nove okoliščine?
Slovenija | 06.12.2016, 12:24
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin sta po tednih zastoja in koalicijskih razhajanjih podpisala sporazum o začasni zamrznitvi stavke zdravnikov. V prvi vrsti je namenjen skrajševanju čakalnih dob in ter nagrajevanju dodatnega, uspešnega in učinkovitega dela. Zdaj lahko strani nadaljujeta pogajanja za spremembo kolektivne pogodbe, kdaj, še ni znano. Prvič po podpisu sporazuma s sindikatom Fides je vlada sedla tudi za pogajalsko mizo z ostalimi sindikati javnega sektorja. Ti so poudarili, da so nastopile nove okoliščine.
Sporazum, ki sta ga podpisala Kolar Celarčeva in Kuštrin, med drugim določa potrditev standardov in normativov za zdravnike iz modre knjige. Omogočeno bo tudi nagrajevanje tistih, ki jih bodo presegali za več kot 30 odstotkov, a bodo merila za to predmet nadaljnjih pogajanj. Dokument prav tako določa, da bo vlada predložila v usklajevanje predlog sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerim bi odpravila omejitev 57. plačnega razreda, ki ga uslužbenci v javnem sektorju lahko dosežejo z napredovanjem.
Kolar Celarčeva je bila ob podpisu vesela, saj bosta strani po njenih besedah zdaj lahko nadaljevali pogajanja za dodatek h kolektivni pogodbi za zdravnike. Da je ključ zanje prav sporazum, je ocenil tudi Kuštrin. Nasprotovanja nekaterih političnih strank in ostalih sindikatov javnega sektorja so po njegovih besedah posledica različnega svetovno-nazorskega pogleda, kam morata iti država in zdravstvo. "Mi smo proevropsko usmerjeni. Sindikat je vedno zagovarjal delavnost, pridnost, poštenost, merljivost dela in na tem vztraja. Ta sporazum je eden prvih korakov, ki nas bo popeljal tja, kamor bi radi prišli."
Zaradi sporazuma s sindikatom Fides so zastala pogajanja z ostalimi sindikati javnega sektorja. Včeraj so njihovi predstavniki znova sedli za mizo s pristojnim ministrom Borisom Koprivnikarjem. Pridružila se je tudi Kolar Celarčeva in jim predstavila sporazum, ki ga je podpisala. A očitno jih ni prepričala, saj so zaostrili pogajalska izhodišča in se vrnili k izhodišču. Želijo sprostitev vseh varčevalnih ukrepov s prihodnjim letom, kar bi pomenilo dodatnih 215 milijonov evrov. Hkrati vztrajajo, naj vlada uresniči dano obljubo o odpravi anomalij za tiste z najnižjimi plačami, za kar je ponudila deset milijonov evrov. Koprivnikar bo s tem seznanil vlado, ki bo odločila o zahtevi. "Vse se bo dogajalo zelo hitro," je napovedal. Dogovor s sindikati javnega sektorja je po njegovih besedah nujen za dobro države. O morebitnem interventnem zakonu ni želel govoriti. Če bo vlada plače v javnem sektorju zniževala z njim, bi lahko prišlo tudi do splošne stavke.