Venezuelske žene pred trgom sv. Petra pozivajo k izpustitvi političnih zapornikov
Svet | 06.12.2016, 12:12 Marta Jerebič
V Venezueli približno na 12 do 18 minut pride do enega umora. Ljudje umirajo zaradi lakote. Bolnišnice nimajo več zdravil. Rakavi bolniki umirajo, ker vlada ne dovoli, da bi zdravila, ki so obtičala v pristanišču, pripeljali v državo. Čeprav se Venezuela ponaša z največjimi zalogami nafte na svetu, pa trenutno doživlja hudo humanitarno in politično krizo, ki je posledica dolgoletne avtoritarne vladavine in slabega gospodarjenja. Vlada Nicolasa Madure se bo danes z opozicijo znova usedla za pogajalsko mizo. V vlogi enega od mediatorjev nastopa tudi Vatikan. A na srečanju bodo manjkale ključne figure opozicije, ki so še vedno politični zaporniki. Med njimi je eden najbolj priljubljenih politikov v državi, Leopoldo López, in župan prestolnice, Antonio Ledesma. Njuni ženi v teh dneh pred vatikanskimi vrati opozarjata na razmere v Venezueli in zahtevata izpustitev vseh političnih zapornikov.
V venezuelskih zaporih je zaradi ideoloških razlogov več kot 100 ljudi, od javnih osebnosti in študentov do ljudi, ki preprosto ne sprejemajo Madurove diktature.
»Pričakujemo rezultate. Prvo kar upamo, je, da bodo izpustili vse politične zapornike v Venezueli,« je za televizijsko agencijo Romereports povedala žena Lopeza in politična aktivistka Lilian Tintori. Če tega na današnjih pogovorih ne bodo dosegli, meni, da bi morali vatikanski predstavniki zapustiti pogajanja. Tintorijeva skupaj s taščo in ženo župana Caracasa že od nedelje pred trgom sv. Petra v Vatikanu stoji s tablo s slikami 107 političnih zapornikov in mednarodno javnost opozarja na razmere v Venezueli. Njen mož je v zaporu že skoraj 3 leta. »Vzeli so nam toliko, da so nam odvzeli tudi strah. Na dan, ko so moža odpeljali v zapor in ga ločili od otrok, sem spoznala, kako slabo je v Venezueli. Mož mi je že pred dvema letoma in devetimi meseci dejal: Padli bomo v krizo, ne bo hrane ne zdravil. To se sedaj dogaja.«
Po njenih informacijah so politični zaporniki začeli gladovno stavko, a so jih zaradi tega pretepli. Žene zahtevajo tudi spoštovanje človekovih pravic.
»Zahtevamo pravičnost. Ni bolj primernega kraja za to na Zemlji kot Vatikan. Verjamemo, da bo Maduro premislil in spoznal, da vsi Venezuelci lahko živimo pod istim soncem in vsak služi državi na svoj način,« je povedala žena župana Caracasa, Mitzy Capriles.
Vatikansko mediatorstvo na pogajanjih je zahtevala opozicija, kar je sprejela tudi Madurova vlada. Med letoma 2009 in 2013 je bil nuncij v tej državi sedanji vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Ta naj bi v minulih dneh Maduri poslal pismo, sicer pa kot vatikanski predstavnik na pogajanjih sodeluje kardinal Claudio Maria Celli, ki meni, da se trenutno stanje lahko konča le na dva načina: z dialogom ali v nasilju. Mnogi se bojijo prav slednjega – da bodo propadla pogajanja ljudi pognala na ulice.