Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Kako bo s človekovimi pravicami na Kubi po Castrovi smrti?

Svet | 04.12.2016, 07:57 Marjana Debevec

Na Kubi bodo danes pokopali nekdanjega voditelja Fidela Castra, ki je umrl v starosti 90 let. Ob njegovi smrti so se mediji po vsem svetu s spomini na obdobje njegove tiranske vladavine, ki to otoško državo zaznamuje še danes. Vprašanja človekovih pravic na Kubi so se lotili tudi na katoliškem spletnem portalu Aleteia. Njihov članek je povzel spletni portal Družine.

Kot piše urednik omenjene spletne strani Aleteia John Burger, je po mnenju poznavalcev na Kubi po Fidelu Castru pričakovati izboljšanje na področju spoštovanja človekovih pravic, vendar do sprememb ne bo prišlo čez noč. Revolucionarni voditelj je namreč dobro poskrbel, da se bo njegova tiranija nadaljevala tudi potem, ko ga več ne bo. Vodenje države je prepustil svojemu bratu Raulu, ta pa »Castrov način« vladanja že posreduje svojim otrokom, vnukom in drugim sorodnikom, ki naj bi nadaljevali rodbinsko politično pot. Fidelova smrt je prinesla šele odhod najstarejšega člana Castrove rodbine, nikakor pa to ne pomeni konca Castrove dinastije, piše Družina.

Castro je pred dvema letoma še dočakal napoved Združenih držav Amerike, da bodo obnovile diplomatske odnose s Kubo, za kar si je močno prizadeval tudi papež Frančišek. Po besedah poznavalcev kubanskih razmer pa se je zatiranje državljanov po tej napovedi še povečalo. Število političnih aretacij je najvišje v zadnjih letih, kar naj bi bil rezultat »Obamove kubanske politike« - kubanska vlada se namreč zaveda, da ZDA ne zahtevajo ničesar v zameno, zato mirno nadaljuje z zatiranjem slehernega poskusa miselnega upora režimu.

Poznavalci upajo, da se bodo razmere spremenile s predsedovanjem novoizvoljenega republikanskega kandidata Donalda Trumpa, ki namerava spremeniti marsikatero odločitev predsednika Obame, v ta »paket« pa bi lahko sodila tudi napoved o umiku gospodarskega embarga. Nadaljevanje embarga s strani Združenih držav Amerike sicer ustreza nekaterim »zadrtim« podpornikom Castrovega režima v kubanski vladi, saj jim služi za izgovor, da se Kuba zaradi tega ne more odpreti svetu. Mnogi Kubanci pa zatrjujejo, da se resnična blokada dogaja znotraj države, kjer državni vrh zatira tudi »odpiranje svetu« preko svetovnih omrežij.

Po začetnih predvidevanjih bo Kuba seveda ostala enostrankarska država, saj je partijski podmladek »dobro vzgojen« in tudi vajen vseh ugodnosti vodilnega položaja. Luč na koncu dolgega tunela se v zadnjih letih začela prižigati le za Cerkev, ki ima malce več svobode za izvajanje svojega pastoralnega dela. To je tudi cilj papeža Frančiška, ki je Kubo obiskal v začetku letošnjega leta in se takrat tudi srečal z razvpitim kubanskim revolucionarjem.

Papež je ob Castrovi smrti poslal sožalni telegram njegovim svojcem. Predsedniku Raulu Castru in narodu »te ljubljene dežele« je zagotovil svojo molitev za Castrov večni pokoj, vso Kubo pa izročil materinski priprošnji Naše Gospe ljubezni iz Cobra.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.