Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Jan Šilec in Miha Žgank (foto: Nataša Ličen)
Jan Šilec in Miha Žgank

VIDEO: Kaj je težje, slovenščina ali kitajščina?

Slovenija | 16.11.2016, 18:00 Nataša Ličen

Člana Okteta 9 pravita, da je težja naša materinščina. Na Kitajskem pa pisava. O državi z najštevilčnejšim narodom smo se pogovarjali, ker so se člani omenjene glasbene zasedbe ravnokar vrnili z jesenske turneje po Kitajski. Pred dobrimi desetimi leti je nastala fantovska vokalna zasedba, ki se je v tem času uveljavila kot ena najzanimivejših a cappella zasedb naše države s širokim programom in številnimi nastopi.

Slovensko glasbo smo združili s spoznavanjem nove kulture

Zadnja turneja jih je vodila na Kitajsko, obiskali so Mednarodno univerzo v Pekingu, kjer sta jih gostila lektorat za slovenski jezik in slovensko veleposlaništvo, v mestu Yangshouju in na Mednarodni šoli v Suzhouju, kjer so koncert pripravili Slovenci, ki živijo v Šanghaju in okolici.

V Oktetu 9 prepevajo tenoristi David Zupanc, Miha Žgank, Mihael Strniša, Jan Šilec ter basisti Mato Žgajner, Leon Ašenberger, Miha Hliš, Marko Petriček in Gregor Deleja.

Dobrodelni koncert, glinena cesarjeva vojska in degustacija čaja

Člani Okteta 9 so na koncertih prepevali pretežno slovenska dela, ki so kitajsko občinstvo navdušila. V studio radia Ognjišče sta za Dijaško oddajo prišla dva člana Okteta in opisala potek turneje ter delovanje njihove pevske zasedbe.

Jan Šilec in Miha Žgank
Jan Šilec in Miha Žgank © Nataša Ličen

Jan Šilec: »Prepevati smo začeli skupaj v gimnaziji. Želeli smo peti. Sprva je obstajal samo dekliški pevski zbor in za fante sploh ni bilo prave možnosti. Tako smo se nekega dne sami povezali in začeli, ob pomoči takratnega profesorja glasbenega pouka, danes ravnatelja, redno vaditi, se srečevati in nastopati. Za seboj imamo že več turnej, kjer združimo turistične oglede z nastopi. Večinoma se dogovarjamo s Slovenci, ki delajo in živijo v tujini. Na Kitajskem je nekaj velikih slovenskih podjetij. Na enem od nastopov smo zbirali sredstva za deklico, ki ima zdravstvene težave. Imeli smo nekaj turističnih ogledov, med drugim tudi degustacijo čaja. Okusi tamkajšnjih čajev so intenzivnejši in pitje dodelan obred. Vsak od nas se je v teh letih moral veliko naučiti, ker prihajamo iz različnih glasbenih ozadij.«

Miha Žgank: »Letos praznujemo deseto obletnico. Na turneje se odpravljamo z namenom prepevati slovenskim manjšinam, ki nas največkrat tudi gostijo. Pesmi na naši prvi zgoščenki so domovinske, nosijo pozitivna sporočila in ne ločujejo naroda. Smo relativno mlada skupina, trenutno z devetimi člani. Prepevamo vokalno glasbo različnih obdobij in v več jezikih. Naš repertoar je širok, od ljudskih pesmi do umetnih priredb popularnih pesmi, imamo tudi nekaj klasičnih skladb. Na Kitajskem je prisotna težnja po povezovanju z zahodom. Zato so z navdušenjem spremljali, kako zveni slovenska pesem in kaj sporočajo besedila. Na enem od nastopov so nas poslušali tudi kitajski študenti, ki se učijo slovensko.«

Oktet 9
Oktet 9 © GC

Made in china

»Na Kitajskem nas je presenetilo marsikaj. Zanimivo je njihovo dokaj slabo znanje angleščine, zelo so samozadostni, so največji narod na svetu. Kitajska je zanje središče sveta, tako se dojemajo. Celotna svetovna industrija sloni na njihovih plečih. Izdelujejo vse. In te moči se zavedajo vse bolj. Pri njih vlada močnejša kolektivna zavest, ker jih je toliko, da posameznika hitro postavijo na stranski tir. Pri njih skoraj ni individualizma, znajo veliko bolj stopiti skupaj. Kitajska nas je presenetila v pozitivnem pomenu tudi po čistoči, urejenosti. Vlada red. Stvari so organizirane in urejene, z izjemo morda prometa. Pa še to teče, po svoje, ljudje trobijo, ampak teče po nekem ne vidnem pravilu. Avtomobilov je veliko in njihov vozni park je zelo dober. Skratka veliko je predsodkov do Kitajskega naroda. Njihov sistem jim narekuje strožjo etiko, ki se je držijo.«

Slovenija, Oddaje
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...