Evropski parlament podpira ostrejša pravila v boju proti neplačevanju davkov
Svet | 26.11.2016, 06:30
V luči serije afer, povezanih z izogibanjem plačevanja davkov, je Evropski parlament podprl zaostritev pravil na tem področju. Pristojne ustanove bodo tako v prihodnje avtomatično delile podatke o imetnikih bančnih računov.
Nova pravila bodo omogočila in obvezala davčne organe v vseh državah Evropske unije, da avtomatično delijo podatek o stanju na bančnih računih s sorodnimi organi v ostalih članicah povezave. Odločitev Evropskega parlamenta o zaostritvi pravil v boju proti izogibanju plačevanja davkov sta pozdravili tudi evropski poslanki iz Slovenije. Patricija Šulin iz vrst Evropske ljudske stranke je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu poudarila, da škandali v zvezi s skrivanjem offshore sredstev hodijo z roko v roki z izogibanjem plačevanja davkov ter tudi s pranjem denarja, korupcijo, financiranjem terorizma in ostalimi kriminalnimi dejavnostmi. Zato je bilo sprejetja direktive o dostopu davčnih organov do informacij o preprečevanju pranja denarja po njenem nujno.
Evropska poslanka Romana Tomc, ki prav tako prihaja iz vrst največje politične skupine v Evropskem parlamentu, je pozdravila kontinuiteto sprejemanja nove zakonodaje na davčnem področju. Po njenem je Evropska unija na dobri poti. Upa, da se ne bo ustavila in da je na to, da je treba vztrajati, ne bodo opominjali novi škandali.
Evropska komisija načrtuje nadaljnje ukrepe na tem področju, predvsem vzpostavitev registra, ki bo omogočil izmenjavo podatkov o lastnikih podjetij na ravni vse povezave. Tomčeva je prepričana, da je končno stopilo v zavest to, kako pomembno je vedeti, kdo je v resnici dejanski lastnik podjetja. Zapletene povezave, slamnata podjetja in razni prokuristi so megla, za katero se po njenih besedah skrivajo tisti, ki bi se radi izognili plačilu davkom. To meglo, tako Tomčeva, je mogoče razbliniti z ustrezno zakonodajo.
Šulinova je medtem Evropski komisiji predlagala, naj za šestmesečno obdobje v prihodnjem letu pripravi poročilo, v katerem bo jasno razvidno kakšni so bili učinki te direktive v članicah povezave, glede na to, da morajo države objaviti zakone in ostale predpise usklajene s to direktivo do konca tega leta.