Trg sv. Petra
Papež Frančišek: Vsi bi morali imeti dostop do učinkovitega zdravljenja
Svet | 12.11.2016, 19:16
V Vatikanu je Papeški svet za zdravstvene delavce v minulih dneh pripravil mednarodno konferenco, na kateri so udeleženci govorili o sprejemajoči in solidarni kulturi zdravja v službi oseb, obolelih za redkimi in zanemarjenimi boleznimi. Sporočilo jim je poslal tudi papež Frančišek.
Po nedavnih ocenah Svetovne zdravstvene organizacije v svetu 400 milijonov oseb trpi za boleznimi, ki so opredeljene kot redke. Scenarij zanemarjenih bolezni, ki so po večini nalezljive narave in so razširjene med najrevnejšim prebivalstvom, je še bolj dramatičen, saj zadeva več kot eno milijardo oseb. Po besedah svetega očeta gre za velik, a ne nemogoč izziv, ki vključuje odgovornost na globalni ravni.
Papež Frančišek meni, da je treba razmisliti o treh vidikih. Prvi je ta, da če človek predstavlja nekaj dragocenega, iz česar sledi, da si vsakdo zasluži sprejetost, zdravljenje in, če je mogoče, ozdravljene. Sveti oče opozarja na celosten pristop. Kot dodaja, je mora biti temelj vsake iniciative svobodna in pogumna želja po dobrem, usmerjena v razrešitev globalnega problema zdravja. Vloga Cerkve v tem delu usmiljenja je po njegovih besedah informirati, bolje skrbeti za življenje bolnega v logiki sprejemanja in solidarnosti, ter varovati okolje, v katerem človek živi in ki je odločilnega pomena tudi za omenjene bolezni. Papež Frančišek opozarja tudi, da je prednostna naloga Cerkve, da dinamično ostaja v stanju izhoda. Tretji papežev vidik je povezan s temo pravičnosti. Vsi bi morali imeti po njegovem prepričanju dostop do učinkovitega zdravljenja.
Vir: Radio Vatikan