Kakšni so obeti za gospodarstvo po izidu predsedniške tekme v ZDA?
Slovenija | 10.11.2016, 15:50
Izid predsedniške tekme v ZDA je nekoliko zamajal finančne trge, a le za kratek čas. Vse kaže, da so si danes že opomogli. V Evropski uniji in Sloveniji medtem različni strokovnjaki analizirajo morebitne nadaljnje vplive na gospodarstvo.
Da je še prehitro za ocene, kaj se bo dogajalo s svetovnim gospodarstvom, je ocenil guverner slovenske centralne banke Boštjan Jazbec. "Verjamem pa, da sta ameriška in evropska centralna banka dovolj trdni, da lahko ustrezno odgovorita na morebitne šoke, ki bi jih prinesli prvi odzivi na izid volitev." Ostali udeleženci Dneva slovenskih bančnikov so bili v komentarjih o vplivu razpleta predsedniških volitev v ZDA na finančne trge po svetu bolj zadržani.
Na dogodku Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji je bilo medtem slišati, da je zelo težko podajati podrobnejše ocene gospodarskih gibanj pred iztekom prvega leta mandata.
Da bi bila za našo državo zmaga Donalda Trumpa lahko pozitivna, ugotavljajo na Gospodarski zbornici Slovenije. A niso prepričani, da tudi drugod. Med drugim so omenili, da so možnosti za sporazum TTIP med Evropsko unijo in ZDA zdaj precej manjše.
Geopolitični analitik in gospodarski svetovalec Laris Gaiser je opozoril, da je finančni sistem od nekdaj levičarsko obarvan. "Banke so vedno bolj leve kot desne, čeprav niso prav nič leve oziroma prosocialne. Zelo rade podpirajo demokrate. Bolj kot republikance." Velike banke, ki jih je zadnja leta reševal Barack Obama in jim dal možnost, da še naprej financirajo demokratsko politiko, so po Gaiserjevih besedah pričakovale zmago Hillary Clinton. Prav tako so to pričakovali veliki mednarodni skladi z Bližnjega vzhoda, ki podpirajo njeno fundacijo in tudi njo osebno. "Zagotovo je to šok, a ta šok se bo popravil, finančni trgi potrebujejo nekaj časa, da pridejo k sebi. Pravila igre ostajajo ista, igra gre torej naprej," je dodal Gaiser.