Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Kako odločneje in učinkoviteje nad korupcijo v zdravstvu?

Slovenija | 24.11.2016, 20:03

Na dan, ko je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc na Debelem Rtiču ob sebi zbrala direktorje bolnišnic, da bi se z njimi pogovorila o kupovanju in predvsem preplačevanju medicinsko-tehničnih pripomočkov, so se na preglednost raznih poslov v zdravstvu odzvali v opoziciji. Povod so bila nedavna razkritja v eni od oddaj na nacionalni televiziji. V SDS so vložili predlog priporočil za zagotavljanje gospodarne porabe sredstev, v N.Si zahtevajo nujno sejo pristojnega parlamentarnega odbora. Za revizijo postopkov naročanja se je medtem zavzel svet šempetrske bolnišnice. Podpisan je bil tudi sporazum o preglednosti porabe javnega denarja za energetsko prenovo bolnišnic, kar bo nadzorovala nevladna organizacija Transparency International Slovenija.

V SDS in N.Si od pristojnih pričakujejo odločnejše ukrepanje pri preprečevanju korupcije v zdravstvu in zagotavljanju gospodarne porabe sredstev. V SDS so na to temo v državni zbor vložili predlog priporočil. "Vladi in ministrstvu za zdravje predlagamo, naj takoj sprejmeta ukrepe za temeljito reorganizacijo postopkov nakupov v zdravstvu, predlagamo tudi, naj predstavita temeljito analizo učinkov ukrepov skupnih javnih naročil v zdravstvu, takoj naj pozoveta pristojne ustanove k takojšnjemu in odločnejšemu ukrepanju na področju ugotavljanja odgovornosti posameznikov o koruptivnih dejanjih, prav tako naj ministrica za zdravje državnemu zboru predstavi vse zakonske ukrepe, ki bodo pripomogli k transparentnemu javnemu naročanju," je naštela poslanka SDS Jelka Godec. Spomnila, da so praktično enaka priporočila v SDS v parlament vložili že lani, a sta jih vlada in koalicija zavrnili z obrazložitvijo, da ministrstvo za zdravje na področju korupcije dejavno deluje. "Že nekaj časa tako v javnosti, stroki in državnem zboru ugotavljamo, da je korupcije v zdravstvu vse več," je še opozorila Godčeva, a Kolar Celarčeva in premier Miro Cerar se po njeni oceni ne odzivata in ne izvajata ukrepov za zajezitev tega problema.

Da je korupcija v zdravstvu najbolj podel način okoriščanja posameznikov, saj gre za denar, ki je namenjen za zdravljenje državljank in državljanov, je na ločeni novinarski konferenci poudaril poslanec N.Si Jernej Vrtovec. "To je denar, ki ga državljani in državljanke dajejo iz svoje lastne denarnice v skupno blagajno, a izpuhteva oziroma gre v zasebne žepe posameznikov." Kot je dodal Vrtovec, ni sprejemljivo, da prihaja do 80- ali 100-odstotnih marž, da se za določen umetni kolk v eni bolnišnici plača 800 evrov več kot v drugi, čeprav živimo v državi, kjer imamo eno zdravstveno zavarovalnico, v katero se steka davkoplačevalski denar. V N.Si zato vlado in ministrstvo za zdravje pozivajo, naj končno odločneje ukrepata proti korupciji in preplačilom v zdravstvenem sistemu, prav tako naj svoje delo opravijo protikorupcijska komisija in organi pregona. "Zdi se, da je slovenski zdravstveni sistem prežet s korupcijo, a na koncu za to ne odgovarja nihče." V N.Si tudi zahtevajo nujno sejo parlamentarnega odbora za zdravstvo.

V šempetrski bolnišnici za zunanjo revizijo

Svet šempetrske bolnišnice pa predlaga zunanjo revizijo za obravnavo nakupov na svojem oddelku ortopedije, a ne le za kolčne proteze, ki naj bi jih tam po podatkih, ki so jih objavili na Televiziji Slovenija, kupovali po precej višji ceni kot drugod v Sloveniji, ampak tudi za vse tehnične pripomočke. "Odločili smo se, da to opravimo od leta 2012 do zdaj in nato rezultate primerjamo s cenami referenčnih bolnišnic v Sloveniji, kjer so zasledovali najnižje cene takšnih pripomočkov," je sporočila predsednica sveta zavoda Anita Manfreda. Za leto 2012 so se odločili, ker je bil takrat podpisan okvirni sporazum, h kateremu je zdajšnja direktorica šempetrske bolnišnice Nataša Fikfak podpisala dopolnilo. "Nas zanima celovita informacija, ne le delna, kot je bila predstavljena v oddaji tarča," je pojasnila Manfredova. V šempetrski bolnišnici je leta 2012 delovala tudi služba za javna naročila, zato svet zavoda zanima, kako so takrat potekali postopki. "Da bomo lahko potegnili zaključke in se odzvali, kot je treba," je še dodala Manfredova. Fikfakova je medtem povedala, da zdaj v šempetrski bolnišnici poslujejo drugače, saj na primer od februarja letos kupujejo kolčne proteze neposredno od proizvajalcev. Kot je še dodala, ne iščejo le najnižje cene, ampak želijo za sprejemljivo ceno kupiti dovolj kakovostne pripomočke, s katerimi uporabniki ne bodo imeli težav.

Za večje zaupanje v postopke javnih naročil pakt integritete?

Da bo zaupanje v postopke javnih naročil večje, naj bi skrbel pakt integritete, ki so ga s pristojnimi z ministrstva za zdravje in iz Evropske komisije podpisali predstavniki društva Transparency International Slovenija. Ta bo, kot predvideva dokument, neodvisni nadzornik javnega naročanja v projektu energetske obnove slovenskih bolnišnic. Ker gre za velik projekt, je po besedah Kolar Celarčeve še toliko bolj pomembno, da bo denar porabljen transparentno. Prepričana je, da je s podpisom pakta integritete narejen korak naprej k izničenju elementa korupcije na sistemski ravni. Da je sodelovanje pri transparentni porabi javnih sredstev pomembno, je poudarila predsednica te nevladne organizacije Simona Habič. Vodja projekta pakta integritete Sebastijan Peterka je pristavil, da je cilj prihraniti javna sredstva, ki po nepotrebnem izpuhtijo iz javnih blagajn. Kolar Celarčeva je omenila še, da so skupna javna naročila tista, ki pomagajo preprečevati korupcijo. Med primeri dobre prakse je navedla takšna naročila za graditev urgentnih centrov in za zdravila. Njeno ministrstvo načrtuje tudi skupno javno naročilo dražje medicinske opreme.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...