Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Državni svet z vetom nad zakon o izvrševanju proračuna za leti 2017 in 2018

Slovenija | 24.11.2016, 18:46

Državni zbor bo moral znova odločati o zakonu o izvrševanju proračuna za prihodnji dve leti, ki ga je sprejel pred tednom dni. Državni svet je namreč nanj izglasoval odložilni veto. To je storil na predlog skupine lokalnih interesov, ki je ocenila, da državni proračun za leti 2017 in 2018 ne zagotavlja primernega financiranja občin. V razpravi je bilo slišati tudi, da je bil omenjeni zakon sprejet kljub neusklajenim postavkam stroškov dela v javnem sektorju.

Vodja skupine lokalnih interesov Milan Ozimič je spomnil, da državni svet zakona o izvrševanju proračuna za prihodnji dve letu ni podprl že v postopku sprejemanja, saj v njem niso bile upoštevane pripombe tega predstavniškega državnega organa, ki so sledile predlogom združenj občin. "Takšen način delovanja pomeni, da vlada ne ohranja razvojnega potenciala občin, da ne prepoznava tega ravnanja kot neko razvojno prioriteto države."

Čeprav povprečnini za leto 2017 v višini 530 evrov in za leto 2018 v višini 536 evrov dajeta vtis o približevanju njihovim zahtevam, vendarle ne upoštevata dviga stroškov občin. Po besedah Ozimiča je državni svet podprl predlog združenj občin o povprečnini v višini 543 evrov. "Z obsegom sredstev za financiranje občin, ki je določen za leti 2017 in 2018, se je poskušalo maksimalno približati občinskim pričakovanjem ob hkratnem upoštevanju vseh ostalih potreb, za katere mora državni proračun zagotoviti sredstva," je odgovorila državna sekretarka Marija Janc.

Državni svetniki so v razpravi večkrat opozorili, da so se stroški občin pomembno dvignili tako zaradi nedavno sprejetega zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti kot tudi zaradi sprememb pri plačni politiki v javnem sektorju ter pri subvencijah za najem tržnih in hišniških stanovanj. Obenem so se izrekli proti omejitvi sredstev nad primerno porabo občin. Državni svetniki se prav tako ne strinjajo, da se z zakonom o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti znova znižujejo sredstva za sofinanciranje naložb občin. Jančeva je med drugim obljubila, da bo finančno ministrstvo znova odprlo vprašanje višine povprečnine, če bo na plačnih pogajanjih s sindikati javnega sektorja prišlo do dogovora, ki bi za občine pomenil višje izdatke. "Zavezani smo spoštovati fiskalno pravilo in fiskalni okvir," je bila jasna.

Ob nizanju kritik so državni svetniki večkrat poudarili, da odložilni veto ni namenjen nagajanju, ampak vnovičnemu premisleku vlade in parlamenta o pripombah in predlogih, ki prihajajo iz občin in državnega sveta. "Ta veto je treba razumeti tudi tako, da tisti, ki lahko nekaj spremenijo, temu problemu prisluhnejo natančno in poglobljeno," je poudaril Ozimič. A državni svetniki se bojijo, da bo vse skupaj spet naletelo na gluha ušesa pristojnih. Odložilni veto so sprejeli s 27 glasovi za in dvema proti.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...