Interpelacija o delu vlade po 16 urah končana brez sklepov
Slovenija | 24.11.2016, 16:03
Poslanci so ponoči končali maratonsko razpravo o interpelaciji proti vladi. Večina je zavrnila sklep, katerega sestavni del bi bila ugotovitev iz koalicijskega sporazuma o razmerah v Sloveniji. Predlagali so ga v SDS, kjer so ocenili, da v 16 urah niso dobili konkretnih odgovorov na številna vprašanja. Premier Miro Cerar je nasprotno prepričan, da je s svojo ministrsko ekipo dokazal, kako so očitki neutemeljeni.
Cerar je ob koncu razprave ocenil, da v 16 urah ni slišal niti enega dobrega in za prihodnost države konstruktivnega predloga. "Ko smo vam danes nanizali in z objektivnimi podatki podkrepili dosežke te vlade in te koalicije, ste to preprosto ves čas ignorirali. Vi ne želite videti nič dobrega, gledate vse, kar je slabo." "Res je, da so nekateri iz vlade odgovorili na nekatere očitke, da so nekateri odgovori pojasnili določene napačne navedbe iz interpelacije, da je ponekod prišlo ne do zbližanja stališč, ampak do razjasnitve dejstev. V tem delu je bila vsaj delno opravljena neka produktivna razprava," je nato priznal prvak opozicije Janez Janša. A dodal tudi, da na večino vprašanj, naslovljenih na premierja, ni nihče odgovoril.
Cerar je zaželel, da bi v prihodnje komunicirali na višji politični ravni in bili tudi bolj povezovalni. "Če bomo delali skupaj, bomo lahko namreč naredili veliko več in bolje za državljane, kot če bomo namenoma sprožali umetne konflikte in spore." Da imamo vlado, ki govori o enotnosti, sodelovanju in strpnosti, a v bistvu izvaja drastično delitev na prvorazredne in drugorazredne državljane, je ocenil Janša. Kot je dodal, so v prvi skupini tisti, ki imajo od nje koristi, v drugi skupini so po njegovem davkoplačevalci, mladi brez služb in stanovanj ter mnogi podjetniki, ki jih vlada privija. "Mi nismo vaši študentje tam na pravni fakulteti. Njim predavajte o etiki in morali, če vam še kdo verjame, ne pa nam," je Janša še pokomentiral Cerarjeve sklepne besede.
Poslanci SDS, ki so vložili interpelacijo, so, kot že omenjeno, predlagali sklep, s katerim bi parlament vlado pozval k uresničevanju zaveze iz koalicijskega sporazuma, da je njeno glavno poslanstvo povrnitev zaupanja ljudi v državo in njene temeljne stebre državotvornega delovanja. Sestavni del sklepa bi bila tudi ena od ugotovitev iz omenjenega sporazuma, to je, da je Slovenija v zadnjih letih v preveliki meri postala družba, v kateri razpadajo pozitivni temelji družbenega povezovanja in je zato brez perspektive ter družba nezaupanja in manipulacij. Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je pojasnila, da gre za besede, ki povzemajo razmere v Sloveniji pred nastopom te koalicije. "Pravzaprav je skoraj absurdno, da bi moral sploh komu razlagati, zakaj je tak sklep nesmiseln in seveda še kaj hujšega," je bil razočaran Cerar. Po Janševih besedah so sklep v SDS predlagali, potem ko so preverili, s čim v koalicijskem sporazumu se pravzaprav strinjajo, saj si niso želeli delati iluzij, da bo večina v državnem zboru podprla sklep, naj vlada v drugi polovici mandata uresničuje zaveze iz programa največje opozicijske stranke. "Če imate težave z lastnim sporazumom, ki ste ga podpisali, potem je pa to vaš problem."
Pozne nočne ure so marsikomu načele živce. Predsednika parlamenta Milana Brgleza je motil hrup v veliki dvorani. "Sram me je za vas. Kot predsednika državnega zbora me je sram, da ne morete poslušati sogovornika," je oštel poslance SDS. A v največji opozicijski stranki niso ostali dolžni. Vinko Gorenak je ugovarjal, da je premierja zelo pozorno poslušal. Anjo Bah Žibert je sram, da je predsednik parlamenta nekdo, ki je protiustavno vzel mandat poslancu. "Normalno in logično je, da se kdaj zasmejiš, da kdaj kaj poveš, da komu skočiš v besedo. Dajte si kdaj prek televizije pogledati sejo britanskega parlamenta in ne gledati samo seje ruske dume," pa je Brglezu svetoval Žan Mahnič.