Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Jakliča z močno strokovno mednarodno podporo za člana ustavnega sodišča predlaga SSK

Slovenija | 10.11.2016, 16:00

Danes se izteče rok za prijavo na poziv za vložitev kandidatur za štiri ustavne sodnike. Predsednik republike Borut Pahor je poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov objavil 23. septembra.

Marca prihodnje leto se namreč izteče mandat ustavnim sodnikom Jasni Pogačar, Mitji Deisingerju, Janu Zobcu in Ernestu Petriču. Kot smo že poročali v začetku tedna, je soglasje za kandidaturo na to mesto dal tudi predavatelj na Harvardu Klemen Jaklič.

Predavatelja in raziskovalca ustavnega prava z Univerze Harvard Jakliča je soglasno predlagal Upravni odbor Svetovnega slovenskega kongresa. Kot so zapisali v obrazložitvi gre za kandidata, ki je po svoji mednarodni izobrazbi, in dolgoletni vrhunski specializaciji iz ustavnega prava na svetovni ravni, med slovenskimi pravniki edinstven kandidat za to mesto. Prav tako so zapisali, da gre za Slovenca, ki je k ustavnemu pravu s svojim dosedanjim delom v mednarodnem prostoru doprinesel ne le prispevek nacionalnega pomena, temveč tudi prispevek v svetovnem merilu, kot to priznava mednarodna pravniška skupnost.

Da gre za mednarodno uveljavljeno osebo priča tudi podpora profesorjev Oxforda in Harvarda iz ustavnopravnega področja. Ti so v pismu predsedniku republike Borutu Pahorju zapisali, da gre pri Jakliču za „pravnega akademika in misleca izjemnih sposobnosti ter za moralno pokončno osebnost, ki je predana napredku demokracije, človekovih pravic ter zvestobi pravu.“ Poudarjajo, da bi kot sodnik ustavnega sodišča doprinesel „prispevek najvišjih odlik“.

V predlogu, ki ga je podpisal predsednik Svetovnega slovenskega kongresa Boris Pleskovič pa še poudarjajo, da bi bil prispevek Jakliča za državo izjemno dragocen. „Še posebej se nam zdi pomembno, da bi do imenovanja vrhunskega mednarodno uveljavljenega slovenskega ustavnega pravnika prišlo v času, ko se Slovenija sooča s problemom bega možganov,“ so zapisali.

Zakon o ustavnem sodišču določa, da je za sodnika ustavnega sodišča lahko izvoljen državljan Slovenije, ki je pravni strokovnjak in je star najmanj 40 let. Na predlog predsednika republike pa ga izvoli državni zbor s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev.

Slovenija, Politika
Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...