Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik

Učni jezik na naših univerzah še naprej slovenski

Slovenija | 08.11.2016, 19:25

Učni jezik na naših univerzah ostaja slovenski. Odbor državnega zbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino je namreč na zadnji obravnavi po štirih urah razprave črtal sporni člen, ki je uvajal tuje učne jezike, saj se stroka z njim ni strinjala.

Odbor državnega zbora za izobraževanje je v minulem tednu znova pretresal novelo zakona o visokem šolstvu. Na seji sta Marko Snoj z Inštituta za slovenski jezik Fran Ramovš in Manca Erzetič z Inštituta Nove revije poudarila, da se morajo javni izobraževalni programi, financirani iz proračuna, izvajati v slovenskem oziroma domačem jeziku. "Glede vprašanja učnega jezika v našem visokem šolstvu je slovenska jezikoslovna javnost enotnejša, kot smo bili državljani pred 26 leti na plebiscitu za samostojno Slovenijo," je opozoril Snoj. Tako je sklepal po podatkih spletne peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika. "Med 8.800 podpisniki poleg mnogih ostalih najdemo domala vse slovenske jezikoslovce, zato upam trditi, da je jezikoslovna stroka v Sloveniji o tem vprašanju enotna v taki meri, da bi jo demokratična oblast morala upoštevati." Erzetičeva velik problem vidi tudi v različnem tolmačenju slovenske zgodovine in slovenskega jezika. "O konstrukciji slovenskega jezika nima smisla govoriti, ker potem pri nas ljudi radi označujemo za nacionaliste, komuniste, ko rečeš nekaj na to temo."

V razpravi je tudi poslanec SDS Vinko Gorenak poudaril, da se v Sloveniji govori slovensko. "Dopuščam možnost, da mnogi naši profesorji izredno dobro znajo angleško, a verjamem, da velika večina ni sposobna dati take kakovosti, kot jo je sposobna dati v slovenskem jeziku." Takšen je bil Gorenakov pomislek. "Mi moramo v tem kontekstu preprosto peljati pozitivno diskriminacijo," je dodal. Predsednica N.Si Ljudmila Novak je ugotavljala, da je glavni razlog zmanjšanje stroškov financiranja. "To ni upravičen razlog za zmanjšanje vloge slovenščine v visokem šolstvu. To potegne za seboj mnogo stvari, med drugim tudi to, da se slovenski izrazi, novi termini za nove pojave ne bodo tako hitro razvijali," je opozorila.

Rektor novogoriške univerze Danilo Zavrtanik se ni želel spuščati v razpravo o smiselnosti uporabe tujih jezikov na univerzah. A prepričan je, da bodo morale generacije, ki se rojevajo, znati vsaj tri oziroma pet jezikov in eden od teh je slovenščina. Rektor ljubljanske univerze Ivan Svetlik je opozoril, da je poslanstvo univerze odpiranje v svet, kar je po njegovem uresničljivo tudi s tujim in ne le slovenskim jezikom.

Slovenija, Politika
p. Metod Benedik (photo: STA) p. Metod Benedik (photo: STA)

H Gospodu je odšel p. Metod Benedik

V 82. letu je umrl p. Metod Benedik, je sporočil provincial kapucinske skupnosti p. Primož Kovač. Bil je teolog, zgodovinar, profesor in brat kapucinske skupnosti. Nazadnje je živel in delal v ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...