Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Cene najbolj prodajanih goriv ob avtocestah in hitrih cestah bodo določali trgovci

Slovenija | 07.11.2016, 18:53

Cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ob avtocestah in hitrih cestah, kjer se proda slaba četrtina vseh goriv v Sloveniji, bodo po novem določali trgovci. Drugod po državi bodo ostale regulirane. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek ne pričakuje bistvenih podražitev.

"Naredili smo drugi korak k liberalizaciji cen naftnih derivatov, za katero si na našem ministrstvu že dalj časa prizadevamo," je po takšni odločitvi vlade na dopisni seji javnosti pojasnil Počivalšek. Prepričan je, da bo sprostitev nadzora nad cenami naftnih derivatov na daljši rok prispevala k večji konkurenci, ki bo imela za potrošnike pozitivne učinke. Kdaj bi lahko prišlo do naslednjega koraka na poti do popolne liberalizacije cen goriv, ni želel ugibati.

Od aprila lahko trgovci v Sloveniji že samostojno oblikujejo cene 100-oktanskega bencina in kurilnega olja. Analize kažejo, da do zdaj ni prišlo do pomembnega povišanja teh cen, zato Počivalšek tudi od sprostitve cen 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ob avtocestah in hitrih cestah ne pričakuje bistvenih podražitev.

Da bi zagotovilo boljšo informiranost potrošnikov, bo gospodarsko ministrstvo do sredine prihodnjega leta vzpostavilo spletni portal, na katerem bodo dostopni podatki o cenah vseh goriv na vseh bencinskih servisih v Sloveniji.

Če bo deregulacija cen naftnih derivatov na avtocestnem križu in hitrih cestah povzročila večje povišanje marž, zakonodaja vladi omogoča vnovičen nadzor nad cenami. A Počivalšek verjame, da do tega neb o prišlo. "Domači potrošniki lahko vsako morebitno pretiravanje naftnih trgovcev zaobidemo z obiskom bencinskih servisov zunaj avtocest, tuji kupci pa s tranzitom preko Slovenije."

Trgovinska zbornica Slovenije pozdravlja potezo vlade

V Trgovinski zbornici odločitev vlade, ki je določanje cen najbolj prodajanih goriv ob avtocestah in hitrih cestah prepustila trgovcem, vidijo kot pomemben korak k popolni liberalizaciji cen pogonskih goriv in s tem k modelu prostega oblikovanja cen na trgu, ki bo primerljiv tudi z ostalimi članicami Evropske unije. Sprostitev cen je po besedah predsednice Mariče Lah dobra tudi za potrošnike, ki bodo tako lahko primerjali cene in se nato sami odločili za ponudnika. V Trgovinski zbornici Slovenije še vedno pričakujejo popolno liberalizacijo cen naftnih derivatov, da je trg v naši državi zrel zanjo, po njihovih navedbah ugotavlja analize vpliva deregulacije cen naftnih derivatov in trošarinske politike v Sloveniji, ki so jo pripravili Igor Masten, Aljoša Feldin in Sašo Polanec. Njihova študija naj bi tudi pokazala, da lahko potencialno novi konkurenti z ustrezno umeščenimi bencinskimi servisi in ustrezen nadzor pristojnih ustanov poskrbijo, da maloprodajne cene naftnih derivatov ob ukinitvi njihove regulacije v Sloveniji ne bodo pomembno zrasle. "Liberalizacija cen naftnih derivatov bi lahko celo zagotovila višjo prodano količino goriv in posledično višji znesek s tem povezanih pobranih dajatev, kot se je to na primer zgodilo v Italiji in Avstriji, kjer je vstop neodvisnih ponudnikov na trg privedel do znižanja cen," še dodajajo v Trgovinski zbornici Slovenije.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...