Ekumensko srečanje, fotografija je simbolna.
Ekumensko bogoslužje ob 500-letnici Lutrove reformacije
Slovenija | 06.11.2016, 15:10
Papež Frančišek in predsednik svetovne luteranske zveze Younan sta ob letošnjem dnevu reformacije v Lundu na Švedskem podpisala skupno katoliško-luteransko izjavo „Od konflikta do skupnosti“. Po tem zgodovinskem dogodku se je v murskosoboški evangeličanski cerkvi, ki nosi ime po utemeljitelju protestantizma Lutru, ob 15. uri začelo ekumensko bogoslužje. Udeležuejjo se ga mnogi najvišji predstavniki različnih cerkva in naše države.
Predstavniki katoliške in evangeličanske cerkve v Sloveniji so se strinjali, da obletnico začetka reformacije, ki bo prihodnje leto, proslavijo po zgodovinskem ekumenskem dogodku v Lundu 31. oktobra letos. Soboški katoliški škof Peter Štumpf je ob predstavitvi slovesnosti dejal, da sta dokument in skupna izjava izpostavila uspešen dialog med katoličani in evangeličani, kar je pomagalo prerasti številne razlike ter je poglobilo razumevanje in zaupanje med Cerkvama. „Tudi v Sloveniji imamo podobno pot ekumenizma, v preteklih stoletjih smo se tudi v Sloveniji močno ozirali na predsodke in spore in tega tudi mi ne moremo spremeniti, lahko pa gotovo veliko spremenimo v sedanjosti, ko se skupaj oziramo na našo skupno vero v Jezusa Kristusa, se skupaj preobračamo, beremo, poslušamo Božjo besedo, molimo, delamo dobra dela in se skupaj veselimo ali žalostimo,“ je poudaril Štumpf in dodal: „Želimo si, da bi bila to nedeljo Sobota kot majhen Lund, in dodali smo prošnjo Bogu za edinost obeh Cerkva.“
Častni škof evangeličanske cerkve Geza Erniša je spomnil, da je bila v Lundu leta 1949 ustanovljena Svetovna luteranska zveza, omenjeni dokument pa je po njegovem odlična podlaga, da Cerkvi nadaljujeta to pot in da še bolj poglobljeno premislita o vseh učinkih dokumenta na vsakdanje življenje, da ne bo ostalo le na akademski ravni. „Verjetno bo krščanstvo moralo stremeti za tem, da bomo nekoč govorili o eni Kristusovi cerkvi. Razumem, da so pogledi na Boga, vero, cerkev različni, to je legitimna pravica slehernega človeka, slehernega vernika, ampak dokument tako lepo izpostavlja, da poudarjamo tisto, kar nas združuje, kar nas povezuje in tudi nakazuje smer, kako iti naprej,“ je povedal Erniša. Po njegovem je prišel čas, ko si nobena krščanska cerkev ne more več privoščiti nobenega ekskluzivizma, ne da bi se ozirala tudi na druge.
Slovesnosti se je začela ob 15. uri, udeležujejo pa se je tudi predsednik republike Borut Pahor, škof evangeličanske cerkve Geza Filo, častni škof evangeličanske cerkve Geza Erniša, ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore, njegov tajnik in celjski škof Stanislav Lipovšek, ki je tudi predsednik ekumenskega sveta, soboški škof Peter Štumpf, apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz ter predstavniki binkoštne in srbske pravoslavne cerkve.