Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek med ljudmi (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek med ljudmi

Papež Frančišek: Večja nevarnost je v osamitvi, kot pa če se odpremo drugim

Svet | 25.11.2016, 09:51 Marjana Debevec

V Veroni v Italiji poteka štiridnevni festival o družbenem nauku Cerkve. Papež je udeležencem v video sporočilu zatrdil, da smo ustvarjeni, da bi bili z drugimi ter da se naša človeškost bogati, če smo blizu ljudem v katerikoli situaciji. Osamitev pa po drugi strani ustvarja strah in nezaupanje, ter preprečuje, da bi se veselili bratstva, je še zatrdil Frančišek.

Moramo si dopovedati, da smo v večji nevarnosti, kadar se osamimo, kot pa kadar se odpremo za drugega, je prepričan papež. Enako velja tudi, kadar prevzamemo odgovornost za nekoga – za bolnika, ostarelega, imigranta, revnega, brezposelnega – takrat si manj zapletemo življenje, kot pa kadar smo osredotočeni le nase.

»Biti med ljudmi ne pomeni le biti odprti in srečati se z drugimi, ampak tudi pustiti se srečati. Mi smo tisti, ki potrebujemo druge, da bi lahko bili deležni vsega tistega, kar nam le drugi lahko dajo«, je udeležencem festivala o družbenem nauku Cerkve dejal papež Frančišek.

Po njegovih besedah pa nam prav srečanje s preizkušanimi da okusiti njihovo veličino in potrdilo, da je dobro močnejše od zla in sicer zato, ker obstajajo oni.

Biti med ljudmi po papeževih besedah pomeni tudi občutiti, da smo vsi del neke celote, nekega ljudstva. »Kadar je tisti, ki zapoveduje, pomembnejši od ljudstva; kadar se odloča le na osnovi oblasti; kadar odločitve sprejemajo le nekateri ali pa so anonimne in jih narekujejo resnične ali namišljene okoliščine – takrat je družbena skladnost v nevarnosti in posledice za ljudi so težke: naraste revščina, mir je ogrožen, poveljuje denar«, je opozoril papež.

Biti med ljudmi nenazadnje po njegovem mnenju pomeni tudi dotikati se bogastva in lepote raznolikosti. Da bi rešili probleme ljudi, pa moramo začeti od spodaj, si pustiti umazati roke, imeti pogum in prisluhniti poslednjim. Odgovor na vprašanje, kako to storiti, po papeževih besedah najdemo, če gledamo Marijo, ki je bila ponižna in usmiljena, a hkrati vedno navzoča.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.