Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole

Dan slovenske hrane obeležili po vsej državi in tudi v zamejstvu

Slovenija | 18.11.2016, 15:17

V šolah, vrtcih in številnih ustanovah so danes, ko obeležujemo dan slovenske hrane, pripravili tradicionalni slovenski zajtrk. Pri tem so se politični predstavniki pridružili otrokom v izobraževalnih ustanovah v Sloveniji in tudi zamejstvu. Projekt ima več pomenov: širi ozaveščenost o zdravem prehranjevanju s hrano, pridelano pri nas, spodbuja odgovoren odnos do nje in poudarja pomen zajtrkovanja.

Pobudnik tradicionalnega slovenskega zajtrka je Čebelarska zveza Slovenije. Novost letošnjega dne je to, da so ob 10. uri dopoldne na 450 šolah zapeli pesem Lojzeta Slaka – Čebelar.

V vzgojno-izobraževalnih ustanovah in tudi nekaterih podjetjih so imeli tako danes načrtovano zdrav, domač zajtrk: med, maslo, kruh in jabolko. S tem projektom naših otrok ne učimo le o pomenu pri nas pridelane hrane, ki je okusnejša in hranljivejša, učimo jih tudi, da je zajtrk eden ključnih dnevnih obrokov. Prehranske navade, ki se oblikujejo v otroštvu in mladostništvu, vplivajo na način prehranjevanja in s tem tudi na zdravje v poznejša življenjskem obdobju. Dr. Matej Gregorič z NIJZ po opravljeni evalvaciji projekta poudarja, da je ta zelo uspešen, kar so ocenile tudi sodelujoče šole. Izkazal se je kot uspešen povezovalni mehanizem.

„Zadnji podatki kažejo, da se je navada zajtrkovanja izboljšala, beležimo trend izboljšave. Prav tako se je spremenil odnos do tega, znanje o pomenu zajtrka, zdrave prehrane, o pomenu čebelarstva, kmetijstva, kar je ključno za uspešnost tega projekta.“

Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič pravi, da ima Slovenija enega boljših sistemov organizirane prehrane v šolah. V pripravo obroka je vključena tudi ekološka plat. Predsednik Čebelarske zveze Darko Noč.

„Drugo leto bi si želel,da je tu zraven partner tudi ministrstvo za okolje in da bi nekdo naredil študijo, kaj bi pomenilo, če bi mi šolam dobavljali mleko, med in podobno v refusi. Vam dam primer: Naša šola v Žirovnici potrebuje 10 kilogramov medu. To pomeni desetkrat po petdeset malih 20-gramskih embalaž medu, kar pomeni cel žakelj odpadkov samo od tega.“

Premier Miro Cerar je po zajtrku v vrtcu na Vrhovcih poudaril, da vlada podpira slovenske čebelarje. Zato so tudi sprožili pobudo, da bi ZN razglasili 20. maj za svetovni dan čebel. Poleg tega je vlada na svojem balkonu postavila čebelnjak, v katerega bodo spomladi naselili čebele, s čimer želijo pokazati, da spoštujejo čebelarstvo in samooskrbo s slovensko hrano. Sodelujoči pri projektu si želijo, da bi Tradicionalni slovenski zajtrk postal del turistične ponudbe. Projekt že posnemajo v Avstriji, na Češkem in Madžarskem.

Slovenski zajtrk je bil prisoten tudi na skupini mizi sodelavcev Radia Ognjišče. Lepa gesta, da na ta način podpiramo domačo hrano, predvsem pa pridelovalce iz domovine in kaj lepšega je to storiti tudi v letu praznovanju naše 25-letnice.

Slovenija, Kmetijstvo, Hrana in okolje
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...