Trumpu glasove dali belopolti protestanti, belopolti katoličani in mormoni
Cerkev po svetu | 10.11.2016, 14:16 Marta Jerebič
Trumpu je Belo hišo uspelo osvojiti tudi s pomočjo krščanskih volivcev. Glede na raziskave so zanj večinsko volili belopolti protestanti, belopolti katoličani in mormoni. Javnomnenjske ankete, ki so napovedovale, da bo Clintonova zmagala s pomočjo katoliških volivcev, so se izkazale bolj za željo kot točne. Katoliški spletni portal Crux (Kraks) navaja, da je za Trumpa glasovalo 52 odstotkov katoličanov, 45 odstotkov pa za Clintonovo. Izid glasovanja je pokazal na jasno politično sporočilo – vernih ljudi ne gre zanemarjati, podcenjevati ali jemati za samoumevne. Mnogi verniki so stališča Clintonove do vere in vernikov ter temah povezanih z naukom videli kot resno grožnjo.
Glede na vzporedne volitve je 60 odstotkov belopoltih katoličanov volilo Trumpa, 37 odstotkov pa Clintonovo. Pričakovano ravno obratno je bilo pri latinoameriških katoličanih: 67 odstotkov jih je volilo za Clintonovo, 26 odstotkov za Trumpa. Skupaj torej 52:45.
Predsedniški kandidati, ki so na svojo stran dobili katoliške volivce, so skoraj vedno zmagali, ugotavlja dr. Mark Gray iz raziskovalnega centra jezuitske univerze Georgetown. Obama si je na primer pridobil 50 odstotkov glasov med katoliškimi volivci.
Zgodovinsko gledano, katoličani običajno volijo zmagovalno stranko na volitvah, kar pa ni značilno za druge večje verske skupine, pravi dr. Gray in pojasnjuje, da drugi kristjani bolj verjetno volijo republikance, nekristjani ali neverni pa volijo demokrate.
Kakorkoli, predsednik ameriške škofovske konference, nadškof Joseph Kurtz, ki se mu sicer izteka triletni mandat, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da pozdravljajo novega predsednika in vse novoizvoljene predstavnike. »Pričakujemo sodelovanje s predsednikom Trumpom in celotnim kongresom, saj je naš cilj prizadevanje za dobro vseh ljudi.«
Nadškof Kurtz je povedal, da bodo novi administraciji predstavili veliko tem, pri katerih pričakujejo sodelovanje, najbolj na področju zaščite človeškega življenja od njegovega najbolj nezavarovanega začetka do njegovega naravnega konca. Prav tako pa bodo škofje še naprej zagovarjali stališče, da morajo biti priseljenci in begunci sprejeti človeško, ne da bi pri tem žrtvovali lastno varnost. Opozarjali bodo na nasilno preganjanje kristjanov in drugih vernikov po svetu. Bedeli bodo tudi nad zavezo nove administracije za versko svobodo, ki bo verujočim zagotavljala, da bodo ostali svobodni, da bodo oznanjali in oblikovali življenje v skladu z resnico o moškem in ženski ter edinstveni zakonski vezi, ki jo lahko tvorita.
Čestitko Trumpu je poslal tudi vodja Ruske pravoslavne Cerkve, patriarh Kiril. Svet se danes sooča z resnimi izzivi, ZDA pa igrajo pomembno vlogo pri njihovem reševanju, je zapisal.