Kitajski kristjani
Vatikan ni odobril škofovskega posvečenja na Kitajskem
Cerkev po svetu | 08.11.2016, 08:27 Marta Jerebič
Iz Kitajske prihajajo poročila o škofovskih posvečenjih duhovnikov, ki pripadajo neuradni oziroma papežu zvesti Katoliški Cerkvi. Vatikanski tiskovni predstavnik Greg Burke je poudaril, da Sveti sedež ni odobril nobene posvetitve, prav tako uradno ni bil obveščen o teh dogodkih. Če je do posvečenj dejansko prišlo, predstavljajo težko kršitev kanonskega prava, je zapisal in dodal, da ni dopustno nobeno škofovsko posvečenje brez potrebne papeške odobritve, niti s sklicevanjem na posebna osebna prepričanja. V kitajskih medijih se širijo tudi govorice, da sta Sveti sedež in Kitajska tik pred objavo sporazuma. Papež Frančišek se je o odnosih med državama nedavno izrazil z misijo, da stvari, opravljene na hitro, niso dobre.
Agencija Asianews poroča, da se novica o posvetitvi nanaša na p. Donga Guanghuo, duhovnika neuradne Cerkve iz Hebeija, ki se je dal zasebno posvetiti v škofa, škofovsko posvečenje pa je ponudil tudi drugim. Vendar ni jasno, kdo in kdaj naj bi ga posvetil v škofa. Nekateri menijo, da je to storil zaradi obupa, da bi pokazal na vatikanski odnos do neuradne Cerkve na Kitajskem, saj Sveti sedež že 20 let ni imenoval nobenega škofa, ampak za določenega duhovnika le nakazal, naj bo apostolski administrator. Spet drugi menijo, da je to delo vladnega vohuna, ki želi ponižati katoličane neuradne Cerkve.
V medijih so se pojavile novice, da naj bi sporazum med Vatikanom in Kitajsko med drugim priznal izobčene škofe državno priznanega Domoljubnega združenja. A to ni tako preprosto, je za Romereports pojasnil direktor agencije Asianews Bernardo Cervellera. »Mislim, da Cerkev ne more sprejeti vse izobčene škofe naenkrat, saj so med njimi tudi škofje, ki imajo žene in otroke. So škofi, ki zavračajo spravo,« je dejal p. Cervellera in dodal: »Sveti sedež poskuša doseči sporazum, ki ne bi ogrozil katoliškega nauka, hkrati pa bi zaščitil škofe neuradne Cerkve in dosegel izpustitev zaprtih škofov. Menim, da kardinal Parolin ne želi prodati katoliške vere in jo zapreti v roke Katoliškemu domoljubnemu združenju, ampak želi sodelovati z vlado pri izboljševanju verske svobode za Cerkev,« je dejal p. Cervellera.
Sicer pa iz Kitajske še vedno nenehno prihajajo poročila o preganjanju, zapiranju in prisilni indoktrinaciji škofov. Eden od uradnih škofov, na visokem položaju v domoljubnem združenju, je za Asianews povedal, da so lutke v rokah vlade. Delajo le tisto, kar jim naročijo.