Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Sodišče v Londonu: O brexitu mora odločiti parlament, ne le vlada

Svet | 03.11.2016, 15:06

Sodniki vrhovnega britanskega sodišča so odločili, da premierka Theresa May ne sme samostojno – brez odobritve britanskega parlamenta – sprožiti 50. člena lizbonske pogodbe in s tem uradno začeti postopka za britanski izstop iz EU. Vlada se bo na odločitev pritožila.

V Združenem kraljestvu se je z današnjo odločitvijo najvišjih sodnikov, da smejo o izstopu države iz Evropske unije odločati parlamentarni poslanci in ne vlada na Downing Streetu, začela neke vrste ustavna kriza.

Britanska premierka Theresa May, ki je napovedovala, da bo 50. člen Lizbonske pogodbe sprožila najpozneje do konca marca prihodnje leto, se je pri tej odločitvi sklicevala na tako imenovane kraljeve zakone, ki določajo, da o zunanjepolitičnih zadevah Združenega kraljestva odloča vlada in ne parlament. Vlada vztraja, da se ji za začetek pogajalskega postopka za izstop iz povezave ni treba posvetovati s parlamentom. Sodišče je sporočilo, da vlada nima posebne kraljeve pravice, da se o brexitu z EU pogaja brez zavezujočega glasovanja parlamenta.

Vendar je skupina poslovnežev, ki jih vodi odvetnica Gina Miller, soustanoviteljica investicijskega sklada SCM Private, menila drugače in je vladno mnenje izpodbijala na sodišču - s trditvijo, da vladna odločitev izpodkopava suverenost parlamenta.

»Današnji rezultat se nanaša na celotno Združeno kraljestvo, ne samo na našo skupino. Ni pomembno, kako je kdo volil. Bistvo tega primera je v procesu in ne v politiki. Upam, da se vlada na razsodbo ne bo pritožil in bo pripravljena na plemenito debato v našem neodvisnem parlamentu, ki je vzor vsem modernim parlamentom sveta,« je današnjo odločitev komentirala Millerjeva.

Premierka Mayeva pravi, da skušajo pobudniki sodnega postopka zrušiti oziroma odložiti britansko odločitev za brexit. Dejala je, da ta postopek žali inteligenco britanskega ljudstva. Vlada se bo na sodno odločitev pritožila na ustavnem sodišču.

»Vlada je razočarana nad odločitvijo sodišča. Država je na referendumu, ki ga je potrdil parlament, glasovala za izstop iz EU in vlada je odločena izid referenduma spoštovati. Sodba odpira pomembna in zapletena pravna vprašanja, in prav je, da skrbno premislimo, preden se odločimo, kako naprej,« je povedal Liam Fox, državni sekretar za mednarodno trgovino.

Po oceni opazovalcev se bo zaradi današnje odločitve sodišča izstop Velike Britanije iz EU zavlekel. Za zdaj ni povsem jasno, ali bo zdaj v parlamentu potekalo kratko in jasno glasovanje, ali bo moral parlament obravnavati kompleksnejšo zakonodajo. V primeru glasovanja naj bi sicer večina poslancev glasovala za uveljavitev 50. člena Lizbonske pogodbe, ki pomeni začetek izstopa države iz EU-ja, saj je skoraj 51 odstotkov Britancev 23. junija na referendumu glasovalo za izstop iz Unije.

Svet, Evropska Unija
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...