Slavi KoširSlavi Košir
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Nafta, premog in vsa fosilna goriva bodo morala ostati pod zemljo

Svet | 22.10.2016, 10:15

Pariški podnebni sporazum bo začel veljati 4. novembra. Prag za to je bil dosežen v začetku oktobra, ko ga je ratificiralo 72 držav, ki skupaj proizvedejo več kot 56 odstotkov svetovnih izpustov toplogrednih plinov. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je prepričan, da močna mednarodna podpora dokazuje nujnost ukrepanja na tem področju. Kot dodaja, je globalno sodelovanje pomembno pri soočanju s podnebnimi izzivi.

195 držav in Evropska unija, ki so pogodbenice Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, so pariški sporazum podpisale decembra lani. Zavezale so se, da bodo dvig povprečne globalne temperature do konca stoletja omejile za dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo, prizadevanja bodo šla celo v smeri poldruge stopinje Celzija. "Kar so države za zdaj obljubile, ne vodi v svet, ki ga predvideva pariški sporazum," opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po njenih besedah so se države za zdaj obvezale za zmanjšanje izpustov v premajhni meri. "Za zdaj še živimo pri obetu, da se bo temperatura dvignila za več kot dve stopinji, če ne celo tri." Kajfež Bogatajeva tako poudarja, da morajo biti države bolj ambiciozne pri svojih zavezah. Kot dodaja, je uveljavitev pariškega podnebnega sporazuma razlog za optimizem, a glavni del je še pred nami. "Bojim se, da se marsikateri politik, ki je prispeval svoj podpis, ne zaveda, da to pomeni, da bomo morali do sredine stoletja v razvitem svetu nafto, premog in vsa fosilna goriva pustiti pod zemljo. Morali bomo biti povsem drugače energetsko nastrojeni."

Z vidika uresničevanja zavez Evropske unije iz pariškega podnebnega sporazuma je pomembna nedavna razprava okoljskih ministrov povezave o zakonodajnih predlogih v zvezi z delitvijo bremen med članicami pri zmanjševanju izpustov. "Ta razprava nam je dala pomemben vpogled, ki nas po vodil pri nadaljnjem delu na pomembnih pobudah," meni slovaški okoljski minister. Pozval je tudi strnitvi skupnih prizadevanj in uresničevanju danih zavez.

Svet, Evropska Unija
Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media)

Leon XIV. znova v Vatikanu

Papež Leon XIV. se je sinoči po 16 dneh v Castelgandolfu vrnil v Vatikan. Ob odhodu je pozdravil številne ljudi, ki so čakali, da zapusti vilo Barberini, in odgovarjal na vprašanja nekaterih ...

Vesna Virant (photo: Maja Morela) Vesna Virant (photo: Maja Morela)

Spanec je boljši kot žganec

Tretjino svojega življenja prespimo, zato smo se odločili, da v eni izmed Svetovalnic na Radiu Ognjišče spregovorimo o kakovosti spanja, ki ni razkošje, ampak osnova zdravega življenja. V sodobnem ...