Plenković dobil mandat za sestavo nove hrvaške vlade
Svet | 11.10.2016, 10:30
Na Hrvaškem bo štiri tedne po predčasnih parlamentarnih volitvah novo vlado poskušal sestaviti predsednik HDZ Andrej Plenković. Njegova stranka je namreč v saboru dobila največ mandatov, 61, po pogajanjih si je zagotovil še podporo 14 poslancev Mosta neodvisnih list, osmih poslancev narodnih manjšin, petih poslancev Hrvaške kmečke stranke in treh, ki bodo v poslanskem klubu strank Bandić Milan 365 in Narodne stranke – reformistov.
Plenkoviću je mandat za sestavo nove vlade podelila predsednica države Kolinda Grabar-Kitarović, ko ji je prinesel zadostno število podpisov, to je več kot 76. "Mandat sprejemam kot veliko čast, hkrati pa kot odgovornost in zavezo, da čim hitreje ter skladno z ustavno določenimi časovnimi roki začnem sestavljati novo hrvaško vlado. Njena prednostna naloga se bo nanašala predvsem na gospodarstvo, nova delovna mesta, konkurenčnost, demografsko obnovo, rodnost, delovanje pravne države, politično stabilnost. Soočila se bo z vsemi izzivi tako notranje kot zunanje politike, na tem področju tudi pričakujem učinkovito, tesno in dobro sodelovanje s predsednico države, saj so izzivi pred nami zelo pomembni in zahtevajo celovit pristop veh ustanov v državi," je poudaril. Plenković pričakuje, da bo sabor njegovo vlado potrdil v začetku prihodnjega tedna. Zagotovil je, da bo on izbral ministre in da bo stal za vsakim od njih.
O tokratnih predčasnih volitvah na Hrvaškem, ki so bile 11. septembra, smo pred kratkim v oddaji Spoznanje več, predsodek manj govorili s političnim analitikom in publicistom Alešem Mavrom. Sam meni, da sta presenetili tako relativno prepričljiva zmaga stranke HDZ kot tudi to, da je Most neodvisnih list ohranil podporo. "Andreju Plenkoviću je uspelo v rekordnem času konsolidirati stranko in prepričati volivce, da si HDZ zasluži še eno priložnost, čeprav je njen prejšnji voditelj Tomislav Karamarko praktično sam zrušil manj kot leto dni staro vlado HDZ in Mosta neodvisnih list pod vodstvom nestrankarskega ministrskega predsednika Tihomira Oreškovića." Maver je ob tem opozoril na nekatere posebnosti, med drugim, da ima HDZ relativno veliko bazo zelo zvestih volivcev, da je pri južnih sosedih Slovenije bolj pomembna blagovna znamka stranke in manj pomembno to, kdo jo vodi, ter da je Hrvaško volilno telo vseskozi nagnjeno bolj v desno kot pri nas. Po njegovem glavnina razlik v primerjavi z našo državo izhaja iz nekaterih zgodovinskih dejstev, poleg tega je na Hrvaškem drugačna vloga Katoliške Cerkve. "Jezik ni tako močan element narodne identitete kot pri Slovencih, a obstajata državna zavest tisočletnega hrvaškega kraljestva in pripadnost katolištvu."