Evropski poslanci prižgali zeleno luč pariškemu podnebnemu dogovoru
Svet | 04.10.2016, 14:53
Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta v Strassbourgu so potrdili podnebni sporazum, dosežen decembra lani v Parizu. Zdaj ga morajo ratificirati še države članice. Evropska unija v ratifikacijskem postopku sicer zaostaja, saj so jo prehitele številne države.
Sporazum sta že prejšnji mesec ratificirali državi, ki skupaj v zrak izpuščata skoraj štiri desetine škodljivih toplogrednih plinov na svetu, ZDA in Kitajska. Pred kratkim ga je ratificirala tudi Indija. Ministri za okolje držav EU so se zato v petek dogovorili za hitri postopek potrditve tega pomembnega podnebnega sporazuma. Poslance Evropskega parlamenta je pred glasovanjem nagovoril tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. »Pozivam vas, da potrdite ta hitri postopek. Smo na robu tega, da dosežemo 55 odstotkov. Zdaj imate priložnost, da se višete v zgodovino in pomagate svetu za boljši prihodnost.« Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je poudaril: »Pred nami je dokaz, da je skupno prizadevanje in sodelovanje mogoče, če si ga resnično želimo. Vendar ta sporazum nam ni padel v naročje, potrebno je bilo, da smo k njegovi uspešnosti prispevali vsi. Pred enim letom sem v tej dvorani dejal, da Evropska unija ne bo podpisala nobenega sporazuma, ki ne bo ambiciozen, strog in zavezujoč, a takega imamo danes pred seboj. Srečo imamo, da smo del tega zgodovinskega projekta. Mi smo odgovorni za svojo prihodnost in lahko smo ponosni na to, kar smo naredili.«
Za potrditev dogovora o ratifikaciji podnebnega sporazuma je glasovalo 610 evropskih poslancev, 38 jih je bilo proti, 31 pa vzdržanih. Glasovanju je sledil formalni podpis ratifikacije, na katerem so bili poleg Bana navzoči tudi francoska ministrica za okolje in predsedujoča konferenci o podnebnih spremembah Segolene Royal, predsednik Evropske komisije Juncker in predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.
Če države, ki so ratificirale sporazum, skupaj dosežejo 55 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov na svetu, bo sporazum začel veljati. Do zdaj ga je ratificiralo 62 držav. Slovenija si bo po napovedih ministrice Irene Majcen prizadevala, da bi sporazum ratificirala do novembrske podnebne konference v maroškem Marakešu.