Slovenski vojaki, ki so padli na soški fronti, dobili svoj prvi spomenik
Slovenija | 01.11.2016, 16:56
Pred letošnjim praznikom vseh svetih in vernih duš dan so svoj prvi spomenik dobili tudi vsi slovenski vojaki, ki so padli na soški fronti. Zamisel o skupnem spomeniku, ki ga imajo ostali narodi že dolgo časa, je zorela skoraj sto let. Svoje mesto naj bi dobil na Sveti Gori, a do tega ni prišlo. Ob stoletnici bojev na soški fronti so vendarle dobili skupno obeležje v Doberdobu.
Celotno območje, na katerem je v letih 1915 in 1916 potekala soška fronta, je kmalu po koncu prve svetovne vojne prešlo pod Italijo, zato že takrat jasno izražena želja, da bi slovenski vojaki dobili skupni spomenik, ni bila uresničena. Pred dnevi je pri blagoslovitvi spomenika v Doberdobu na to spomnil njegov idejni vodja.
"V tem delu je Vasja Klavora na poseben način ponazoril, kako so že po prvi svetovni vojni tisti, ki so ostali živi in postali duhovne žrtve vojne, oblikovali željo o postavitvi takšnega spomenika na Sveti Gori. A Sveta Gora je bila takrat pod Italijo, tam je začel vladati fašizem, nato sta nastopila druga svetovna vojna in dogajanje po njej, tako se ni dalo postaviti skupnega spomenika vsem padlim slovenskim vojakom," je pojasnil škofov vikar za Slovence v goriški nadškofiji Karel Bolčina. Kot je še dejal, se je to zdaj zgodilo ob stoletnici omenjenih bojev.
Izbira Doberdoba ima za Slovence simbolni pomen. Doberdob je bil med prvo svetovno vojno prizorišče krvavih bojev. Naselje je bilo skoraj v celoti porušeno, saj je prek Doberdobske planote potekala avstro-ogrska obrambna linija soške fronte. Dogodkom tistega časa se je v avtobiografskem romanu Doberdob posvetil tudi pisatelj Prežihov Voranc. Tudi himna oziroma žalostinka prve svetovne vojne "Oj, Doberdob, slovenskih fantov grob" govori prav o teh krajih.
V Doberdobu, ki je nekakšen simbol slovenstva v prvi svetovni vojni, so do zdaj spomenike postavili Madžari, Avstrijci in Italijani, ni bilo pa slovenskega. To je zdaj na pobudo Vasja Klavore v sodelovanju z občino Doberdob in Kulturnim domom Gorica odpravljeno. Na enem izmed osrednji trgov od oktobra stoji spomenik z imenom Slovenskim vojakom na soškem bojišču v spomin 1915-1916. Sestavljen je iz kamnitega podstavka, valjastega stebra, na katerega sta postavljena plošča in stebriček, na vrhu je kraška skala. Na plošči so verzi iz že omenjene pesmi. Pod njimi sta nakazana srce in nagelj kot znamenje pripadnosti teh fantov slovenski zemlji.