KPM: Država naj se opraviči svojcem žrtev revolucionarnega nasilja
Slovenija | 27.10.2016, 12:58
V Komisiji Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci pozdravljajo odločitev o prenosu in dostojnem pokopu prve skupine žrtev iz Hude Jame. Vsem, ki so si prizadevali za to, izrekajo priznanje. Obenem se zavzemajo za nadaljnje iskanje odgovorov na vprašanja kdo so bili pobiti v nasilju med in po drugi svetovni vojni, zakaj so končali v breznih po državi ter kdo je za to odgovoren. Državno vodstvo pozivajo, naj se javno opraviči svojcem žrtev, deklarativno obsodi zločince in obžaluje zločine ter razglasi državni dan žalovanja. Pristojni naj prav tako čim prej poskrbijo za sanacijo in dokončno ureditev Spominskega parka Teharje - Huda Jama.
V komisiji poudarjajo, da je pravica do pokopa temeljna etična in civilizacijska zahteva. Menijo, da pokop približno 800 že izkopanih žrtev iz rova svete Barbare v Hudi Jami skupaj s pokopom žrtev iz Krimske jame predstavlja začetek procesa evidentiranja več kot 700 morišč ter iznosa, identifikacije in pokopa na desettisoče zunajsodno umorjenih Slovencev in pripadnikov ostalih narodov.
V komisiji so prepričani, da bi morale slovenske žrtve počivati na Teharjah, torej bliže krajem, kjer so bile doma in tudi pomorjene. Zavedajo se, da zaradi okoljevarstvenih razlogov to zdaj ni mogoče, a pristojne pozivajo, naj zagotovijo, da bo v prihodnje drugače. Tako namreč ne bi bilo strahu, da bi bile žrtve s pokopom na oddaljenem kraju odrinjene na obrobje zgodovinskega spomina.
Člani komisije se v izjavi za javnost obračajo na državo - v sodelovanju z organizacijami in ustanovami naj javnosti razkrije vse razpoložljive informacije ter omogoči ustrezno oceno dogodkov, ki bo prihodnjim generacijam sporočila, da so bili poboji med in po drugi svetovni vojni zavržno dejanje, ki se v narodni zgodovini ne sme nikoli več ponoviti.
V komisiji še dodajajo, da sta cilj sprave resnica in odpuščanje. "Sprava nujno vključuje povrnitev dobrega imena žrtvam in njihovim svojcem." Prostor zanjo, v katerem se bodo srečali predstavniki obeh strani, soočili zgodovinske poglede in izrekli opravičila za storjeno nasilje, morajo ustvariti državne in cerkvene oblasti, politika in mediji. Svojo vlogo lahko odigrajo tudi verniki, ki naj okrepijo molitev za mir v našem narodu. V svoje molitve naj po besedah komisije vključijo vse, ki se v naši družbi zavzemajo za spoštovanje temeljnih civilizacijskih standardov, in prošnjo, da bi njihova prizadevanja pripeljala ne samo do spoštljivega pokopa zunajsodno umorjenih, ampak tudi do ustrezne moralne osvetlitve polpretekle zgodovine.
Vir: Katoliška Cerkev