Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Zasavski kmetovalci zadovoljni, čeprav odškodnine niso pokrile vseh posledic

Slovenija | 18.10.2016, 16:28

V Zasavju so kmetovalci po 21 letih dobili tožbo proti tamkajšnjim največjim onesnaževalcem. Cementarna Trbovlje oziroma zdajšnji Lafarge, Termoelektrarna Trbovlje oziroma Holding Slovenske elektrarne kot njen lastnik ter Steklarna Hrastnik in hrastniška Tovarna kemičnih izdelkov so jim morali plačati odškodnino.

Leta 1995 je 26 kmetovalcev iz Zasavja vložilo tožbo zaradi škode na kmetijskih pridelkih, površinah in živalih proti štirim onesnaževalcem v svojem okolju in zahtevalo odškodnino. O zadevi naj bi dvakrat odločalo ljubljansko okrožno sodišče, dvakrat višje sodišče, junija letos je sodba postala pravnomočna. Šele po grožnji kmetovalcev, ki jih je danes zaradi smrti in dedovanja 41, z izvršbo je prejšnji teden prišlo do dogovora, da jim Holding Slovenske elektrarne kot lastnik Termoelektrarne Trbovlje v likvidaciji plača milijon 200.000 evrov, 770.000 evrov je morala odšteti Steklarna Hrastnik, 30.000 evrov pa Tovarna kemičnih izdelkov. To je skupaj dva milijona evrov. Že pred pravnomočnostjo sodbe naj bi jim Lafarge plačal 270.000 evrov. "Izplačila so narejena," nam je povedal eden od tožnikov Uroš Macerl. Kot je poudaril, gre za neke vrste zadoščenje, s katerim bodo lahko kmetovalci pokrili del škode. A dodal je, da je treba pogledati širše. "Če bi gledal ozko, bi rekel, da je to to. A če vzamemo v račun škodo na gozdovih, sadnem drevju, strupeni ostanki v zemlji, kar se bo generacijsko obnavljalo, če upoštevamo, da bo njihova funkcija šele čez generacije takšna, kot je bila pred degradacijo, potem niti približno ni poravnano vse."

Po Macerlovih besedah je bilo v tožbi, ki se nanaša na obdobje med letoma 1992 in 2002, marsikaj težko dokazati. Omenil je zdravje ljudi in tudi izgubljene priložnosti. "Če bi v tistih letih lahko normalno kmetovali, bi bile naše kmetije danes drugače in bolj razvite. Verjetno smo zato izpustili tudi marsikateri razpis, da bi lahko napredovali." Macerl je za naš radio še opozoril, da je bila to prva takšna tožba v Sloveniji. Končna odločitev je po njegovih besedah zgled za naprej in daje signal kapitalu, da je treba za okoljsko škodo odgovarjati.

Zasavski kmetovalci so na sodišče vložili še eno tožbo, nanaša se na škodo, nastalo med letoma 2003 in 2007. Do konca leta naj bi se pred ljubljanskim okrožnim sodiščem zvrstile obravnave, kdaj je mogoče pričakovati razsodbo, ni znano.

Slovenija, Politika
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...