Bruselj preiskuje ljubljansko mestno občino in Lekarno Ljubljana
Slovenija | 12.10.2016, 17:05
Evropska komisija je začela preiskovati nedovoljeno državno pomoč, ki jo je Mestna občina Ljubljana podelila javnemu zavodu Lekarna Ljubljana. Nova24TV je pridobila dokumente z ministrstva za finance, ki potrjujejo, da so nekatere aktivnosti pod drobnogledom Bruslja. Če bo sum nedovoljene državne pomoči potrjen, lahko kršitelje čaka visoka kazen.
Pritožbo je na Evropsko komisijo spomladi vložila lastnica Lekarne Kosobrin, saj ji je župan občine Škofljica Ivan Jordan onemogočil poslovanje in na razpisu favoriziral javni zavod Lekarna Ljubljana. Kot poroča Nova24TV, je s tem oškodoval sredstva občine Škofljica, omejeval zasebno podjetniško pobudo in konkurenco ter utrdil monopol javnega zavoda Lekarna Ljubljana za 25 let. Bruselj je avgusta vse to za obdobje zadnjih deset let vzel pod drobnogled. Ministrstvi za finance in za zdravje je pozval, naj pojasnita nekatere prakse. Med drugim preiskuje in zahteva odgovore o posojilu v višini 35 milijonov evrov, ki ga je odobrila Mestna občina Ljubljana, na čelu katere je župan Zoran Janković, in ga javni zavod Lekarna Ljubljana sploh ni odplačeval.
"Lekarna Ljubljana je javni zavod z vsemi privilegiji, ki mu kot javnemu zavodu gredo. Povsem nedopustno je, da zanj ne velja vrsta privil kot za zasebne zavode. Prav tako ni nobenega razumnega pojasnila, zakaj se mora Mestna občina Ljubljana ukvarjati s prodajo zdravil," nam je povedala ljubljanska mestna svetnica iz vrst N.Si Mojca Kucler Dolinar.
Lastnica Lekarne Kosobrin se je za postopek pred Evropsko komisijo odločila zaradi neodzivnosti Javne agencije za varstvo konkurence ter zaradi mačehovskega odnosa države do zasebnih lekarnarjev, saj do danes kršitev konkurenčne zakonodaje Evropske unije ter kršenja mednarodnih pogodb ni preprečila in ustrezno sankcionirala. "Če bo Evropska komisija ugotovila nepravilnosti in je dejansko šlo za nedovoljeno pomoč, je na prvem mestu vprašanje, kaj so delali pristojni slovenski organi," je bil jasen ljubljanski mestni svetnik iz vrst SDS Anže Logar. Da je po vseh opozorilih, ki so jih ljubljanski mestni svetniki naslavljali na pristojne ustanove nadzora, nesprejemljivo in sramotno, da se te niso odzvale, je dodala Kucler Dolinarjeva. Po njenem lastnica Lekarne Kosobrin zdaj bije bitko za vse zasebne lekarne v Sloveniji. "Prav je, da jo pri tem podpremo. Podprejo naj jo tudi nekatere občine, v katere so vsiljevali Lekarno Ljubljana in izrivali zasebne lekarne. V mnogi krajih so se ljudje pritožili, da se marsikaterega zdravila ni dalo dobiti, po zdravilo pa so jih poslali v Ljubljano," je poudarila Kucler Dolinarjeva.
Janković je zatrdil, da nedovoljene pomoči ni bilo in da ima sam mirno vest. A Logar je opozoril, da je javni zavod Lekarna Ljubljana že večkrat reševal finančni položaj župana slovenske prestolnice. "Gre za razna vplačila dobička in dvomljive nakupe nepremičnin po izredno visokih cenah. Tako je pretakal denar, zaslužen z zdravili, v občinski proračun." Tudi Kucler Dolinarjeva je pred časom prebrala opazko, da je javni zavod Lekarna Ljubljana neke vrste čistilnica. "Ni lekarna, ampak služi za neke vrste pranje denarja. Z denarjem, ki ga v njeno blagajno znosimo potrošniki, kupuje prostore od Mestne občine Ljubljana ali deleže v drugih podjetjih." Kot je še dodala Kucler Dolinarjeva, je vse to daleč od normalnega stanja. Da bo preiskava Evropske komisije razbistrila razpravo o tem vprašanju, pa je poudaril Logar.