Akademsko društvo pravnik vabi k rdeči maši
| 11.10.2016, 13:02 Petra Stopar
Ob nedavnem začetku študijskega leta bo drevi v ljubljanski stolnici že tradicionalna rdeča maša. Vsako leto k njej povabi Akademsko društvo pravnik, ki pred tem pripravi etični simpozij. Letos bo na njem predaval ustavni sodnik Marko Šorli.
Vsakoletna rdeča maša s predhodnim predavanjem o širših družbenih in etičnih vidikih prava predstavlja osrednji dogodek v letnem programu delovanja Akademskega društva Pravnik, ki ima približno osemdeset članov. Sveta maša, pri kateri bodo študentje prava in pravniki prosili Svetega duha za pomoč in razsvetljenje pri delu in študiju, bo v stolnici sv. Nikolaja ob 18.30, daroval jo bo ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar.
Ob 17. uri bo na Pravni fakulteti v Ljubljani simpozij, o katerem je več za naš radio povedala članica društva Vesna Tišler: »V društvu si prizadevamo, da kot gosta vedno povabimo pravnika, ki bi našim članom predaval o etiki in pravičnosti. Zdi se nam izredno pomembno, da se pravniki zavedamo svoje odgovornosti, da prinašamo v družbo etiko in pravičnost. Prepričani smo, da nam bo določene smernice prinesel Marko Šorli kot sodnik Vrhovnega sodišča, zato se letošnje predavanje glasi 'Sodnik med zakonom in vestjo'.«
Tišlerjevi se zdi razprava o tej temi v današnjem času izredno pomembna, »kajti vse preveč se pravniki obračamo samo na samo črko zakona in pogosto pozabljamo, da mora pravnik oziroma zlasti sodnik pri odločanju upoštevati tudi svojo vest, etično načelo in načelo pravičnosti«. Slednje je, kot je znano, lahko nad zakonom in je eno od temeljnih načel v sodnih postopkih.