Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež pri katehezi: Biti moramo orodja usmiljenja za naše bližnje

Svet | 12.10.2016, 10:58 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dopoldne nadaljeval svoje redne kateheze o pomenu usmiljenja in zatrdil, da ni dovolj izkusiti Božje usmiljenje v lastnem življenju, ampak moramo mi postati orodja in znamenja usmiljenja za druge. Usmiljenje pa po papeževih besedah ni pridržano le za posebne trenutke, ampak obsega celotno naše življenje. Ob sklepu je znova pozval k prenehanju vojne v Siriji.

Po papeževih besedah smo lahko pričevalci usmiljenja z vsakdanjimi, preprostimi dejanji, saj bomo prav po njih tudi sojeni: Lačen sem bil in ste mi dali jesti in tako dalje. Gre za telesna dela usmiljenja, katerim pa se pridružujejo tudi duhovna dela usmiljenja. Ta zadevajo potrebe ljudi, zaradi katerih danes mogoče še bolj trpijo kot pa zaradi telesnega pomanjkanja.

Po papeževih besedah pa nam ni treba iskati daleč, da bi lahko živeli usmiljenje, saj so pogosto prav ljudje ob nas potrebni pomoči. »Za svet, ki ga je prizadel virus brezbrižnosti, so dela usmiljenja najboljši protistrup«, je zatrdil Frančišek. Učijo nas namreč pozornosti do temeljnih potreb naših najmanjših bratov, v katerih je navzoč Jezus je dejal sveti oče in dodal: »Prepoznati njegov obraz v človeku v potrebi je pravi izziv brezbrižnosti. Pomaga nam biti čuječi, da ne bi šel Kristus mimo nas in ga mi ne bi prepoznali.« Po papeževih besedah smo namreč vse prevečkrat raztreseni in brezbrižni ter tako izgubimo priložnost, da bi se srečali z Gospodom.

Obenem pa je sveti oče prepričan, da bomo z dejanji ljubezni izvedli pravo kulturno revolucijo, kot so to storili mnogi svetniki. »Pomislimo na Mater Terezijo. Ne spominjamo se je toliko zaradi mnogih hiš, ki jih je odprla po svetu, ampak zato, ker se je sklanjala nad vsakim človekom, ki ga je našla na cesti, da bi mu povrnila njegovo dostojanstvo.« Preko takšnih dejanj po papeževih besedah Jezus Kristus skrbi za najmanjše brate, da bi vsakemu prinesel Božjo nežnost in bližino.

Za nujnost končanja vojne v Siriji...

Papež Frančišek je ob sklepu današnje splošne avdience znova zagotovil svojo bližino žrtvam nečloveškega konflikta v Siriji. »Čutim nujno potrebo, da ponovim moj poziv in z vsemi močmi rotim odgovorne, naj takoj ustavijo ogenj. Premirje naj bo spoštovano vsaj za nujen čas, ki je potreben za evakuacijo civilistov, še posebej otrok, ki so še vedno ujeti pod krvavimi bombardiranji.«

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...