Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Migranti v čolnu (foto: Radio Vatikan)
Migranti v čolnu

Kakšen je lahko odgovor kristjanov na skrajništvo?

Slovenija | 09.10.2016, 00:10 Marjana Debevec

Papež Frančišek je prepričan, da je osebno prijateljstvo z muslimani lahko eno izmed učinkovitih sredstev v boju proti islamizmu. Ne smemo se bati »drug z drugim razpravljati kot brat z bratom«, je sveti oče po navedbah vatikanskega časnika L'Osservatore Romano dejal na srečanju s predstavniki Svetovnega judovskega kongresa. Teološke razprave so pri tem stvar teologov; naša stvar pa so prijateljstva z ljudmi, ki nimajo tako skrajnih prepričanj.

Skrajništvo je sovražnik dialoga, je dejal Frančišek. Takšne bolj ali manj maloštevilčne skupine so po njegovih besedah navzoče v vseh veroizpovedih, tudi med katoličani. Zato je dobro, če sklepamo prijateljstva, je Frančišek pojasnil svojim judovskim sogovornikom. »Molim za vas in za muslimane in vem, da tudi mnogi med vami in številni muslimani molijo zame«, je prepričan sveti oče.

Evropa sicer po mnenju papeža Frančiška trpi zaradi pomanjkanja ustvarjalnosti. Simptomi za to so upadanje števila rojstev in pomanjkanje delovnih mest, kar je odgovorno za nekakšno »evropsko utrujenost«, je po navedbah L'Osservatoreja v pogovoru z judovsko delegacijo povedal papež. Ob tem je izrekel tudi kritiko zakrnele migrantske politike. »Evropa je nastala iz neštetih priseljevanj«, je dejal. »Zdaj pa vidim, da se zapira

In kako na begunski val, ki se znova bliža Evropi, gleda s. Emanuela Žerdin, ki je že sodelovala na meji s Hrvaško v prvem srečanju Slovencev z begunci? »Mislim, da nas begunci vedno znova lahko presenetijo. Glavno vprašanje, ki sem si ga jaz takrat postavila, je bilo: Ali je Bog med begunci? Če je Bog, potem bom tudi jaz tam. Oni so muslimani. Ali je Bog med begunci? Jaz sem prepričana, da je. Zato bom spet šla. In drugo vprašanje, ki me zmerja muči: Kakšnega Jezusa oni srečajo, ko se srečajo s krščanstvom? Kakšno krščanstvo oni srečajo? Ali ga sploh srečajo? Oni pridejo s svojo močno vero, s svojo celo fanatično vero. Kakšen je ta Jezus, ki ga srečajo v Evropi in ali ga sploh srečajo«, se je še vprašala s. Emanuela Žerdin.

Papež Frančišek pa obenem priznava, da je migracija povezana tudi z različnimi nevarnostmi; toda rešitev za to se po njegovem mnenju imenuje integracija. Sprejem prišlekov in njihovo vključevanje v družbo bi morala biti med seboj tesno povezana. »Sprejem brez vključevanja ni dober«, je pojasnil papež. Sam je opozoril na družine, ki jih je aprila osebno pospremil z Lezbosa v Rim. Otroci zdaj že govorijo italijansko »kot materni jezik« in imajo italijanske prijatelje. Za odrasle je malo težje, vendar marljivo iščejo pot za vstop v svet dela, še piše na spletni strani Družine.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...