Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

Škof Komarica: Referendum v Republiki srbski posledica dogajanja zadnjih 20 let

Svet | 28.09.2016, 11:40

Rezultat nedeljskega posvetovalnega referenduma v Republiki srbski je logična posledica tega, kar se je v Bosni in Hercegovini dogajalo zadnjih 20 let. To je za Dnevnik hrvaške Nove TV dejal predsednik Komisije Pravičnost in mir pri Škofovski konferenci Bosne in Hercegovine, škof Franjo Komarica.

Kot je znano, so volivci na posvetovalnem referendumu v Republiki srbski večinsko podprli ohranitev 9. januarja kot dneva Republike srbske. A ta dan je za marsikoga v Bosni in Hercegovini sporen, saj je odločitev srbskih poslancev v parlamentu 9. januarja leta 1992 o razglasitvi republike srbskega naroda v Bosni in Hercegovini privedla do vojne. Ustavno sodišče je zato razsodilo, da praznovanje na ta dan ni skladno z ustavo, saj so med drugim s tem kršene pravice Hrvatov in Bošnjakov v entiteti. Razveljavilo je tudi razpis referenduma. A v Republiki srbski so ga kljub temu izvedli. Državno tožilstvo je zato že sprožilo preiskavo. Mnogi opozarjajo pred destabilizacijo tako Bosne in Hercegovine kot regije. Ni jih malo, ki so prepričani, da gre za pripravljanje terena na referendum o odcepitvi. Po mnenju mednarodne skupnosti bi lahko šlo za kršitev daytonskega sporazuma.

Da je bil ta samo podlaga za končanje vojne, a ne tudi podlaga za izgradnjo pravne države, da ni ustava, je bil že pred leti v pogovoru za naš radio kritičen škof Komarica. Da državo ovira pri tem, da bi zadihala s polnimi pljuči, je zdaj poudaril v izjavi za Dnevnik hrvaške Nove TV. "Država pozna štiri ustave, ki med seboj niso usklajene. Zato se dogaja vse to." Škof Komarica je prepričan, da je pri referendumu o ohranitvi 9. januarja kot dneva Republike srbske prišlo do manipuliranja z lastnim narodom in metanja peska v oči vsej javnosti.

Po besedah škofa Komarice so Hrvati v Republiki srbski prepuščeni samim sebi in nimajo nikakršnih pravic. "Nihče se ne meni zanje. Ni politične volje, da bi bili zastopani. Ni pravnega okvira, da bi lahko uveljavili svoje pravice na sodišču. Nimajo nikakršne ekonomske pomoči," je še poudaril škof Komarica.

Svet, Cerkev po svetu
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...