Peterle: Evropske poslance težje prepričati v ukrepe, ki morajo slediti diagnozi
Svet | 14.09.2016, 08:45
Evropski parlament po poletnih počitnicah znova zaseda v Strasbourgu. Osrednja pozornost je namenjena letnemu govoru predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja o stanju in prihodnosti Evropske unije. Njegovemu današnjemu nastopu bo sledila razprava, ki se bo najverjetneje vrtela okoli migracij, zaposlovanja, boja proti terorizmu, izstopa Velike Britanije iz povezave ter glavnih pričakovanj evropskih državljanov.
Vsakoletni jesenski govor o stanju in prihodnosti Evropske unije velja za uvod v razpravo o političnem programu za novo delovno leto. "Upam, da bo predsednik Evropske komisije govoril odgovorno. Mislim, da bomo imeli zelo živahno razpravo," je pričakovanja pred tokratnim Junckerjevim govorom in razpravo, ki bo sledila, za zadnjo rubriko Evropska unija v živo strnil evropski poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke Lojze Peterle. Po njegovih besedah je povezava pred številnimi vprašanji. "Državljani v Evropi čutijo manj varnosti, terorizem je v porastu, begunska kriza ni povsem rešena, po drugi strani napreduje populizem z enostavnimi razlagami. Mislim, da nas čaka zahtevnejše leto, kot je bilo lansko."
Juncker je lani ugotavljal, da je v Evropski uniji premalo Evrope in premalo unije. Peterle je prepričan, da predvsem potrebujemo delujočo Evropo. "Potrebujemo Evropo, ki bo delovala pri zavarovanju svojih meja kot pri skupnih politikah. Tukaj vidim glavno torišče dela." Peterle meni, da bo Juncker tokrat slišal precej kritičnih besed. "Ni težko razložiti, kakšne so zadeve. Težje je prepričati poslance v ukrepe, ki morajo slediti diagnozi." Peterle ne dvomi, da bo Juncker povedal prave stvari, a ob tem opozarja, da Evropska komisija ni edini igralec. Danes se namreč veliko dogaja po medvladni metodi.