Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup

Avbelj: V Sloveniji smo do zdaj napačno prakticirali volilni molk

Slovenija | 30.09.2016, 15:51

Vrhovno sodišče je pred dnevi razveljavilo obsodbo enega od mariborskih svetnikov zaradi objave na družbenem omrežju Facebook v času volilnega molka. Postopek proti njemu je ustavilo. Pojasnilo je, da vsebina objave, kakršna se očita kršitelju, ne dosega pravnega standarda propagande. Pravnik Matej Avbelj meni, da je vrhovno sodišče tako zavarovalo pravico do svobode izražanja in vprašanje volilnega molka skladno z ustavo postavilo na pravo mesto.

Avbelj je za naš radio pojasnil, da je volilni molk institut, ki se nanaša na organizatorje volilne kampanje. "To so tisti, ki so aktivno vpeti v sistematično razširjanje takšnih ali drugačnih mnenj v prid ali proti določenim kandidatom."

Kot je dodal Avbelj, smo v Sloveniji do zdaj napačno prakticirali volilni molk. Polje državljanske svobode bo tako v prihodnje širše. Avbelj se strinja s pravnikom Jurijem Toplakom, da je vrhovno sodišče, ki daje razlago predpisov, ta pa nato velja za vsa sodišča, premaknilo mejo med dovoljenim in prepovedanim. "Pravzaprav meje ni le premaknilo, ampak jo je postavilo tja, kjer mora biti. Ko gre za akt volitve, z vidika vrhovnega sodišča in razumevanja slovenske ustave ni treba, da bi se v državljanski sferi vedli tako politično sterilno. Pomembno je, da se v Sloveniji tudi v času volitev izražajo politična stališča," je še poudaril Avbelj.

Slovenija, Politika
s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc) s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc)

Pravica do klasičnega krščanskega pokopa v krsti

Predstavniki sedmih največjih verskih skupnosti v Sloveniji so 16. aprila vlado, državni zbor in občine v skupni izjavi pozvali k odpravi diskriminacije pri načinu pokopa pokojnih, saj nekatera ...