Čepar in Pregelj o delovanju Vojaškega vikariata
Slovenija | 21.09.2016, 10:27
Danes praznujemo dan Vojaškega vikariata, saj se spominjamo, da je bil na ta dan leta 2000 podpisan prvi sporazum, ki je temelj za redno delo. Pri sveti maši so se pripadniki Slovenske vojske zbrali že minulo nedeljo pri Mariji Pomagaj na Brezjah. Somaševanje je vodil vojaški vikar Matej Jakopič. V pridigi je poudaril, da so prišli prosit za mir.
V Vojaškem vikariatu delujejo vojaški vikar, namestnik vikarja za Katoliško cerkev, namestnica vikarja za Evangeličansko cerkev, vojaški kaplani, pastoralni asistenti in administrativni referent. "Tudi slovenski vojak nima nobene gotovosti, ko odhaja na bojišča sveta, da bo prišel domov v enem kosu. Da bi lahko v vseh negotovostih vojak umiril svojo dušo, smo slovenski vojaški duhovniki v Bala Baluku (Afganistan) postavili tudi kapelo (Milan Pregelj), prinesli podobo brezjanske Marije (Aleksander Urek) in jo naslednje leto tudi okronali (Matej Jakopič)," je na Brezjah poudaril vojaški vikar Jakopič.
Namestnik vojaškega vikarja Milan Pregelj pa je v pogovoru za Radio Ognjišče na vprašanje, kako drugačen je vojaški vikariat od svojega nastanka do danes dejal: "Predvsem mislim, da smo nekoliko dozoreli, tudi številčno in kadrovsko smo se nekoliko spremenili. Nekateri ljudje so v tem času prišli in odšli. Predvsem pa mislim, da smo v tem času dosegli neko stabilnost, trdnost in zakoreninjenost tudi v Slovenki vojski."
Ob dnevu vojaškega vikariata smo se pogovarjali tudi z Dragom Čeparjem, ki je napisal knjigo "Vojak in vera". V pogovoru za Radio Ognjišče je opisal zgodovino nastanka vojaškega vikariata in med drugim izrazil veselje, da se v evropskih državah krepi vloga laikov in pomen vojaške duhovne oskrbe kot zgled zagotavljanja svobode vere, verskega dialoga in sožitja.