VIDEO: V okviru projekta Za boljše zdravje in zmanjšanje neenakosti novi pristopi v preventivi
| 20.09.2016, 17:00
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v okviru projekta Za boljše zdravje in zmanjšanje neenakosti v zdravju oblikovali nove pristope na področju preventivnega zdravstvenega varstva otrok, mladostnikov in odraslih. Med drugim so prevetrili vsebine za predšolske in šolske otroke ter posodobili preventivo za kronične bolezni odraslih.
Vodja projekta Marija Magajna je na današnji novinarski konferenci poudarila, da je bil osnovni cilj programa prispevati k zmanjševanju kroničnih nenalezljivih bolezni s pomočjo novih pristopov in preventivnih programov. Ključno sporočilo projekta je, da je za boljše zdravje in zmanjšanje neenakosti v zdravju potrebno sodelovanje različnih strokovnjakov s področja zdravstva, sociale in nevladnih organizacij. Zaključki tega projekta pa bodo po besedah Magajnove podlaga za normativno ureditev tega področja.
Vodja področja za otroke in mladostnike Polonca Truden Dobrin je pojasnila, da so preventivni program za to populacijo poimenovali Zdaj - Zdravje za danes in jutri. Med drugim so v okviru programa posodobili vsebine in način izvajanja šole za bodoče starše, aktivnosti v porodnišnici ob rojstvu otroka in preventivne obiske patronažne službe doma.
Poleg tega so prevetrili vse dosedanje vsebine programa za predšolske in šolske otroke ter dijake, kot so pregledi, zdravstveno-vzgojna svetovanja ter individualne in skupinske oblike dela. Kot je še izpostavila Truden Dobrinova, so v okviru projekta pripravili poseben program tudi za mlade, ki niso vključeni v šolanje in izpadejo iz rednih programov.
Uvedli so tudi novo preventivno storitev za vključevanje neodzivnikov v program ter izvajanje preventivnega pregleda in svetovanja na bolnikovem domu s pomočjo patronažne diplomirane medicinske sestre.
Skupnostni pristop z vključevanjem vseh ključnih inštitucij ter nevladnih organizacij v načrtovanje in izvajanje dogovorjenih aktivnosti za krepitev zdravja in zmanjševanje neenakosti v zdravju je najučinkovitejši in za uporabnike najprijaznejši ukrep za doseganje zdravja in blagostanja v lokalni skupnosti, je še dejala Maučec Zakotnikova.
Več: NIJZ