Mediji
Ob 20-letnici Demokracije o pluralnosti slovenskega medijskega prostora
Slovenija | 17.09.2016, 21:00
Evropski poslanec Milan Zver in Inštitut Jožeta Pučnika sta v Ljubljani pripravila okroglo mizo ob 20-letnici izhajanja tednika Demokracija. Sogovorniki so poudarili predvsem pomen pluralnosti slovenskega medijskega prostora. Kot so dodali, bi za večjo raznolikost lahko poskrbela tudi država.
Zver je ob tem poudaril, da je pravica do objektivnih informacij zapisana tudi v slovenski ustavi. Po njegovih besedah je za normalno obveščanje nujen politično uravnotežen medijski prostor. Kot je dodal, bi morala pri tem z regulacijo svojo vlogo odigrati tudi država. Tako bi lahko po italijanskem zgledu ustanovila sklad, iz katerega bi pomagali medijem, ki se težko preživljajo.
Italija je po besedah tržaškega novinarja in urednika Iva Jevnikarja ustanovila sklad, iz katerega bodo sofinancirane predvsem zadruge časnikarjev, manjšinski in neprofitni mediji ter mediji za slabovidne. Tako naša zahodna soseda skuša skrbeti za pluralizacijo medijev, pri čemer je Jevnikar poudaril, da je italijanska medijska krajina tudi drugače zelo raznolika.
O pomenu pluralnosti je spregovoril tudi novinar Miro Petek. Poudaril je, da je slovenski medijski prostor deformiran in neuravnotežen. Prepričan je, da je v Sloveniji na medijskem področju zgolj kvantiteta, a manjka kakovost. Pojasnil je še, da slovenski časniki bralcev ne izgubljajo le zaradi novih medijskih platform, ampak tudi zaradi svoje enostranskosti, uredniške politike in pisanja.
Začetek okrogle mize je zaznamovala predstavitev zgodovine Demokracije. Pod tem imenom je izhajala že v letih 1918 in 1919. Časnik pod tem imenom je izhajal tudi po drugi svetovni vojni na območju Trsta in Gorice. Demokracija se je imenovalo tudi glasilo Slovenske demokratične zveze in Demosa med letoma 1989 in 1991. Današnji časnik, ki se je leta 2000 preoblikoval v revijo, je začel izhajati leta 1996. Urednik Metod Berlec je povedal, da je razkril številne pomembne zgodbe.