Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh
Meh ob odprtju obrtnega sejma vladi: Velikokrat smo slišani, a malokrat uslišani
Slovenija | 13.09.2016, 13:25
Celje bo v prihodnjem tednu v znamenju 49. Mednarodnega obrtnega sejma. Ob odprtju sta zbrane nagovorila predsednik vlade Miro Cerar in predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh. Njuna nagovora sta bila popolno nasprotje. Če je premier prepričan, da je vlada pripravljena prisluhniti gospodarstvu, je Meh drugačnega mnenja.
Že tradicionalno jesenska predstavitev podjetij je v knežje mesto pripeljala več kot 1500 razstavljavcev iz 35 držav. Tudi letos bodo ponudili celovit pregled domačega in tujega malega gospodarstva, ki pa mu je vlada naklonjena zgolj z obilico obljub in nenehnim obremenjevanjem. Predsednik vlade Cerar je v slogu svojega gesla "Ne jamram, iščem rešitve" znova le govoril: "Krepimo podporo gospodarstvu, vem pa, da nikoli ni dovolj. Vlada posluša in se trudi, tako bomo tudi nadaljevali. Mini davčna reforma je prvi korak, sledili bodo drugi ukrepi. V Sloveniji imamo stabilno gospodarsko rast, prvič smo zagotovili, da imamo jasno strategijo upravljanja z državnimi naložbami."
V nadaljevanju se je Cerar hvalil z uspehi zasebnega sektorja, ki polni državno blagajno, vlada pa k tem uspehom s posebnimi ukrepi ni pripomogla. A Cerar si medaljo pripenja: "To je naš skupen dosežek. To si moramo počasi začeti priznavati. Ker moramo končno reči, da zmoremo. Prav je, da smo kritični, polemični, ampak ne smemo samo jamrati. Slovenija zmore."
Prvi mož Obrtno-podjetniške zbornice Meh, pa za razliko od premiera ni bil tako optimističen, kar je povsem logično, saj mala podjetja morajo preživeti kljub novim davkom in obremenitvam, kar je javnemu sektorju prizaneseno. Še več ministri so si nedavno celo dvignili plače, nekateri tudi za dvesto evrov. Zato je Meh upravičeno dejal, da se obrtniki in podjetniki vsakodnevno borijo, da bi z vlado ustvarili pogoje za učinkovito poslovno okolje. Ob tem pa so premalokrat uslišani. "Žal moram ob tem povedati, da smo sicer velikokrat slišani, a malokrat uslišani. Kar se mi zdi še posebej škoda, saj Vladi ponujamo konkretne rešitve za zagon gospodarstva. Neposluh Vlade pa se zdi še bolj nelogičen, ker vsi vemo, da če bo šlo dobro slovenskemu gospodarstvu, potem bo šlo dobro vsem prebivalcem Republike Slovenije."
Meh je prepričan, da ponujajo konkretne rešitve za zagon gospodarstva, ki pa jih vlada doslej ni dovolj upoštevala. Zlasti kritičen je bil do izvedene mini davčne reforme ter do predloga zakona za uvedbo dualnega vajeniškega sistema. "Po našem mnenju, ta reforma vsebuje zgolj lažje kozmetične popravke, ki za gospodarski napredek niso ključnega pomena. Ga pa še dodatno obremenjujejo z dvigom davka na dobiček. Verjamem, da se strinjate z mano, da to ni reforma, ki bi prinašala splošni napredek."
Podoba letošnjega Mosa po besedah izvršnega direktorja Celjskega sejma Roberta Otorepca odraža razmere v gospodarstvu, ki se izboljšujejo. Na izboljšanje je spomnil tudi celjski župan Bojan Šrot, vesel, da gre dobro tudi savinjskemu in predvsem celjskemu gospodarstvu.