V SDS želijo poplačilo škode zaradi vpliva afere Patria na volitve leta 2014
Slovenija | 06.09.2016, 16:35
V SDS tožijo državo zaradi vpliva afere Patria na volitve leta 2014. Ocenjujejo, da so državni organi z nezakonitimi sodbami posegli v demokratičnost procesa odločanja državljanov o tem, kdo bo sedel v parlamentu. Zahtevajo skoraj 886.258 evrov odškodnine. Predlagajo, naj jih državno pravobranilstvo izterja od Branke Zobec Hrastar, Andreja Ferlinca, Branka Masleše, Barbare Klajnšek ter ostalih sodnikov in tožilcev v omenjeni zadevi.
Iz največje opozicijske stranke so sporočili, da je z zaporom predsednika SDS Janeza Janše in nezakonito sodbo ljubljanskega okrajnega sodišča ter poznejšimi pristranskimi in nezakonitimi postopki proti njemu stranka utrpela veliko premoženjsko škodo. Kot dodajajo, je razvoj dogodkov v aferi Patria pokazal, da je šlo za vnaprej načrtovano rušitev predsednika SDS in posledično onemogočenje največje opozicijske stranke na volitvah v državni zbor leta 2014. Ocenjujejo, da je bil poseg afere Patria tako velik, da je vplival tako na volilno udeležbo kot na sam volilni rezultat.
V SDS so prepričani, da je stranka zaradi vseh namerno povzročenih protipravnih ravnanj sodišč utrpela tudi veliko politično škodo. Kot navajajo, je več eminentnih pravnikov v državi, med njimi Marko Šorli, Matevž Krivic, Klemen Jaklič in Matej Avbelj, že med samim procesom v aferi Patria opozarjalo na nestrokovno ravnanje sodišč. V SDS še poudarjajo, da so na predčasnih parlamentarnih volitvah leta 2014 dosegli veliko slabši volilni rezultat, kot so ga napovedovale ankete do dne Janševega odhoda na prestajanje zaporne kazni.
V SDS menijo, da bi tako na predčasnih volitvah leta 2011 kot tudi leta 2014 dobili vsaj tako visok odstotek glasov kot na volitvah leta 2008, če ne bi prišlo do protipravnega ravnanja v aferi Patria. Razlika med odstotkom glasov, ki jih je stranka prejela na volitvah leta 2008, in odstotkom glasov, prejetih na volitvah leta 2011 in 2014, ter na ta odstotek glasov vezana proračunska sredstva, predstavlja neposredno materialno škodo. V SDS tako od države zahtevajo 886.257,37 evra z obrestmi. Na ministrstvu za pravosodje in na vrhovnem sodišču tega za zdaj ne komentirajo, na vrhovnem državnem tožilstvu se ne želijo odzvati.
Vir: SDS