Tbilisi
P. Spadaro in kardinal Filoni o papeževem drugem obisku na Kavkazu
Cerkev po svetu | 29.09.2016, 10:41 Marta Jerebič
Papež se jutri vrača na Kavkaz. Potem ko se je junija mudil v Armeniji, ga jutri pričakuje Gruzija, v nedeljo pa Azerbajdžan. V prvi državi bo preživel 41 ur, v drugi približno 10. Skupaj bo prepotoval več kot 6 tisoč kilometrov. Sicer pa bo to njegovo 16. mednarodno apostolsko potovanje. O njegovem pomenu sta za Radio Vatikan spregovorila urednik jezuitske revije Civilta' Cattolica, p. Antonio Spadaro, in prefekt Kongregacije za evangelizacijo narodov, kardinal Fernando Filoni.
P. Spadaro meni, da bo imelo potovanje v Gruzijo, kjer je 85 odstotkov prebivalstva pravoslavnega, poseben pomen v smislu krščanske edinosti:
»Papež bo obiskal območje, ki predstavlja vodnjak krščanske zgodovine. Še vedno je zelo živo meniško življenje, a tudi tu ne manjka težav, saj so odnosi s pravoslavno Cerkvijo zapleteni. Gruzijska pravoslavna Cerkev na primer ne priznava katoliškega krsta, čeprav dialog med Cerkvama obstaja. Papežev obisk bo torej poziv h krščanski edinosti, pri čemer bo poudaril skupne globoke korenine, ki jih Gruzija ljubosumno varuje. Skupno kulturo in jezik je oblikovalo prav krščanstvo.«
V Azerbajdžanu so razmere drugačne. Večinsko prebivalstvo je muslimansko. Katoličani tam živijo vero v ne lahkih okoliščinah. Govorjenje o strpnosti je še povsem na začetku. Osrednje točke tega obiska bodo tako mir, bratstvo, pričevanje, bližina.
»Samo razumevanje med narodi, medsebojno spoštovanje, spoštovanje temeljnih pravic vsakega državljana, ne glede na vero, lahko omogoča mir in razvoj narodov,« je povedal prefekt Kongregacije za evangelizacijo narodov, pod katero spada apostolska prefektura v Azerbajdžanu, ki jo vodijo salezijanci.