Dr. Jože Ramovš
Najprej je treba preživeti, potem šele lahko filozofiramo
Slovenija | 23.08.2016, 20:00 Nataša Ličen
Pregovor, kot je v naslovu in njemu podobni, kaže na to, da materialna preskrbljenost na starost ni samoumevna. Tretja tretjina življenja je pomembna. Kako usmeriti orientacijo v tretjem obdobju, je pomembno vprašanje. Staranje prebivalstva ni slaba stvar. Če drži, da imajo starejši modrost, bo ob vse večjem številu starejših v prihodnje, lahko svet postal mirnejši in pametnejši. Pogoj za to pa je, da prej, vse tri generacije, ne zaigrajo igre. Zato iščemo pot do kakovostne starosti. V vsej zgodovini je večina starih ljudi živela v revščini in bedi. Številni so umirali zaradi mraza in lakote. Danes, hvala Bogu, tega nimamo. Še nikoli človek ni živel v takšnem materialnem obdobju. Bodimo hvaležni za to.
Treba je biti ozaveščen
»Ekonomija je danes vsa naravnana na trg, na globalni trg in na dobiček. O materialni varnosti je danes med ljudmi veliko zmede in zavajajočih informacij. Ljudje nimajo prave orientacije. Kapitalske naložbe se vsake toliko časa sesujejo. Princip, ki danes velja v razvitem svetu, da naj vsak poskrbi zase, in, da ne bodimo odvisni od nikogar, zdrži samo takrat, ko je blaginja in varnost. V krizah pa to ne zdrži in se ta miselnost sesuje. Človeštvo je preživelo in zdržalo do tega trenutka ter se razvijalo do tega, kar je danes, samo zaradi vzajemne solidarnosti. Starši skrbijo za otroke, družina skrbi za bolne in onemogle, celotna soseska skrbi za svoje krhke člane. Vso zgodovino je bilo tako.«
Logika profita je: »Ne zanašaj se na druge, poskrbi zase.«
»Novost zadnjih stoletij, ki pravi, ne se zanašati na druge, poskrbi zase in za nikogar drugega, morda še za bližnjega, je logika profita. Seveda moramo poskrbeti zase, toda to je vzgoja za delavnost, odgovornost, solidarnost, sočutje, skupnost. V tem okvirju je to. Če pa se iz tega okvirja ločimo in gledamo samo, kaj mi bo določeno vlaganje prineslo, pa pomeni, da na račun našega velikega profita, nekdo na dnu družbene lestvice, močno izgublja. Tako ne gre! To moramo sprevideti ob vse večjem staranju prebivalstva. Odvisni smo drug od drugega in to je dobro ter lepo.«
Od kod dobivamo pokojnino?
»Od kod denar za pokojninska sredstva vsak mesec? Vprašajmo se to. Pokojninski in zdravstveni sistem sta najbolj trdna in varna materialna in državna sistema zadnjih stopetdesetih let. Vzajemno varnostno zavarovanje. Vsak mesec v to blagajno vplačujejo ljudje delovnega okolja. To je stabilen sistem. Danes se govori veliko proti temu. »Ne bomo imeli pokojnin.« Tako pravijo in, to je neumno govorjenje, ki gre v škodo vseh. Seveda je ob staranju prebivalstva ta sistem v krizi. Vendar je narejen tako, da kljub krizi, na nek način diha. Če bomo delali pametno, politika, ekonomija in mediji, z osveščanjem ljudi, da je ta sistem največji blagoslov in medsebojna vzajemna solidarnost »Vseh za vse«, ljudje v starosti ne bodo živeli v bedi in revščini.«
Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora z dr. Jožetom Ramovšem.